I když letošní léto cestování tolik nepřeje, v tomto období se častěji než kdy jindy dostáváme mimo „domácí“ připojení a využíváme veřejné WiFi sítě. To ale není úplně bezpečné. Jak se tedy chovat a na co dát pozor, pokud už se k takovéto síti potřebujeme připojit, radí Michel Grafnetter, odborník na IT bezpečnost z Počítačové školy GOPAS, který bude jedním z přednášejících na odborné konferenci HackerFest 2020.
Použití veřejných WiFi sítí je určitě riskantní, protože nikdy nevíme, jestli na ně není připojen také nějaký záškodník. Ten může nejen odposlouchávat přenášená data, včetně hesel, ale za jistých okolností může na naše zařízení poslat virus. Když to už musí být, a potřebujete se k veřejné WiFi připojit, je vhodné dodržovat alespoň tato pravidla:
- Na všechny weby přistupujte zásadně přes šifrované spojení, tedy HTTPS. Přítomnost těchto písmen v adresním řádku prohlížeče si hlídejte, což vám může usnadnit například rozšíření „HTTPS Everywhere“. A když se náhodou zobrazí varování o chybném certifikátu webové stránky, nikdy neklikejte na tlačítko „Pokračovat“.
- Do banky, e-mailové schránky nebo i na Facebook raději přistupujte přes nativní aplikaci, která bezpečnost spojení obvykle hlídá za vás.
- Když to daná služba podporuje, nastavte si vícefázové ověřování, protože vaši identitu chrání lépe, než heslo samotné.
- V závislosti na nastavení může firemní VPN síť chránit veškerý internetový provoz z vašeho zařízení. V takovém případě akceptujte sníženou rychlost, za vyšší bezpečnost to stojí.
- Ochránit vás může také některá z cloudových placených VPN služeb. To ovšem neznamená, že byste při jejím použití měli snížit svou ostražitost.
- Pečlivě dbejte na aktualizace operačního systému a antiviru, jehož používání je snad už samozřejmost. I když, zejména na starších mobilech s Androidem, to s dostupností bezpečnostních aktualizací není ideální – z používání takového zařízení tak může vyplývat zvýšené bezpečnostní riziko.