reklama

Neignorujte svoje prsa! I malá změna může znamenat problém

reklama

Rakovina prsu představuje celosvětově nejčastější typ onkologického onemocnění u žen (nemoc se ale nevyhýbá ani mužům). A přesto, že nárok na pravidelné vyšetření prsou ženy od určitého věku mají, nevěnuje se jim dostatečná pozornost. To ale jen do chvíle, než se objeví problém. Jak včas a správně rozpoznat varovné signály, které mohou znamenat rakovinu prsu? A kdy už byste opravdu neměli návštěvu lékaře odkládat?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) tvoří globálně karcinom prsu 27 % všech zhoubných nádorů. Přesná příčina vzniku není doposud objasněná, předpokládá se, že výskyt onemocnění ovlivňuje více faktorů. Nejvýznamnějším je genetická predispozice. To znamená, že když se onemocnění vyskytlo v rodině u přímých příbuzných, existuje 25% pravděpodobnost, že se vyskytne také u jejich potomků.

Dalším rizikovým faktorem může být i působení estrogenů, jejichž hladina v reprodukčním období ženy kolísá. Rozvoj rakoviny prsu se nedá fyziologicky ovlivnit. Díky pravidelné prevenci se dá ale v počátečním stádiu odhalit a léčit.

Prevence, prevence, prevence…

Prevence a zase prevence. Prevence je základ, abychom případné onemocnění včas odhalili. Je ale důležité zdůraznit, že pravidelná prevence neznamená, že můžete rakovině zabránit. Nejdůležitější a zároveň nejpřístupnější forma prevence rakoviny prsu je samovyšetření.

Značka Sensodyne už druhým rokem spolupracuje s organizací Loono a snaží se ženy o nutnosti prevence společně informovat. „Zubní pasta Sensodyne totiž vydrží zhruba jeden měsíc, díky tomu si jednoduše vzpomenete na pravidelné samovyšetření. Stačí si zapamatovat heslo: Když ti dojde Sensodyne, sáhni si na prsa,” říká brand manažerka značky Sensodyne, Eliška Jurková.

Samotné vyšetření není vůbec nic těžkého. Spočívá v důkladném prohmatání prsou, je důležité si všímat všech odchylek či změn, které mohou (ale nemusí) být varovným signálem. Nebojte se říct svému partnerovi o pomoc. Celých 30 % změn rakoviny odhalí naši milovaní, protože nás mají hezky v ruce, a tak si samovyšetření můžete jednou měsíčně provést navzájem,“ říká ředitelka organizace Loono, Mgr. Blanka Sigmundová. Pokud si při samovyšetření všimnete jakékoli změny, navštivte svého lékaře.

Kdy návštěvu určitě neodkládat:

Změna vzhledu prsou

Změny ve velikosti či tvaru prsou jsou nejčastější a nejjednodušší pozorovanou odchylkou. Pokud si všimnete jakékoli změny tvaru, velikosti, vzhledu či asymetrie, vyrazte k lékaři. Může jít například o pomerančovou kůži na prsou nebo třeba jejich velikostní nepoměr.

Bulka na prsou nebo v podpaží

Obvykle největší obavy při samovyšetření prsou nastávají při nahmatání tvrdé a často nebolestivé bulky v prsou a nebo v podpaží. Ačkoli jsou bulky v prsou poměrně velkým důvodem k obavám, hned nepanikařte! Někdy totiž nemusí jít o rakovinovou tkáň. Až přibližně v 90 % jde o cystu nebo benigní, tedy nezhoubný nádor. V každém případě ale vždy opět vyhledejte svého lékaře.

Zčervenání a otok prsou

Bolesti prsou ženy poměrně často při reprodukčním období zažívají a obvykle se pojí s blížící se menstruací. Pokud se však bolest prsou objevuje i mimo menstruační cyklus a je spojená s nepřirozeným začervenáním, není to dobré znamení. I když stoprocentně nemusí jít o rakovinu prsu, může jít o infekci, kterou je také důležité začít léčit okamžitě.

Výtok z bradavky

Kromě mateřského mléko by z bradavky neměla vytékat žádná jiná tekutina. Pokud se výtok z prsou objeví, aniž byste stlačili bradavku, zpozorněte. Mohlo by se jednat o jeden z nejčastějších příznaků rakoviny prsu.

Bolesti prsou

Náhlé, ostré až bodavé bolesti v prsou mohou být znepokojujícím znamením. Bolest většinou přechází z jednoho prsa na druhé. Často je bolest poměrně krátká, ale intenzivní. Bolest může být také jedním ze symptomům rakoviny prsou v počátečním stádiu. Často se ale také pojí s hormonálními změnami nebo třeba stresem. S identifikací příčiny vám opět nejlépe pomůže lékař.

Změna vzhledu a citlivosti bradavky

Zhoubný nádor prsou se nejčastěji nachází v okolí bradavek, většinou těsně pod nimi. Toto umístění může vést ke ke změně vzhledu, barvy a citlivosti bradavky.

Svědění prsou

Svědění prsou nebo jejich okolí není tak častým příznakem rakoviny. Když se ale objeví bez příčiny, trvá příliš dlouho nebo je nesnesitelné až bolestivé, může jít o příznaky rakoviny.

Pokud na svých prsou objevíte některou ze zmíněných změn, návštěvu lékaře určitě neodkládejte. A myslete na to, že pokud nebudete zapomínat na pravidelné samovyšetření, budete vždy o krok napřed. A kdybyste přeci jen zapomněli, Sensodyne vám to rád připomene.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama