reklama

Podzimní recepty ze surovin ze sousedství

reklama

Příchod podzimu s sebou přináší i změnu našich chutí. Potřebujeme více energie
a toužíme po něčem hutnějším. Mějte ovšem na paměti, že jídlo může být vydatné
a zároveň po něm nemusíte přibrat 5 kilo. S tím souvisí třeba také výběr surovin. Jaké tedy ideálně použít? Vyzkoušejte některé ze sousedství, tedy lokální. Jsou čerstvé, chutné, voňavé a není třeba ujet tisíce kilometrů, aby k vám dorazily. Navíc ty nejlepší poznáte díky logu Regionální potravina, které garantuje domácí produkci i splnění nejpřísnějších požadavků na kvalitu. Zanechme ale slov a pojďme vařit.

Pomazánka z červené řepy

Málokterá potravina dokáže lidi tak rozdělit na dva nesmiřitelné tábory jako červená řepa. Zelenina plná železa a celé řady prospěšných látek. Jedni na ni nedají dopustit, druzí zase mají pocit, že ji ani nemohou vložit do úst. A přitom je to možná jenom proto, že ještě neochutnali žádný recept, který by byl tak lahodný jako naše pomazánka. Kromě červené řepy najdete v pomazánce také žervé ze středočeské farmy Bio Vavřinec a Kosař. To, že je opravdu kvalitní, dokazuje čerstvé ocenění značkou Regionální potravina.


Počet porcí:
4 porce

Doba přípravy: 20 minut

Náročnost: *

Ingredience:

125 g Žervé

100 g čerstvého kozího sýra

300 g vařené řepy

jablečný ocet

vlašské ořechy

med

cukr krupice

sůl

pepř

Postup:

  1. Vařenou řepu nastrouháme nahrubo. Poté smícháme žervé, sýr a řepu dohromady
    a vše smícháme. Dochutíme octem, medem, solí a pepřem.
  2. Na pánvi uděláme karamel, opatrně zalijeme trochou vody a přidáme ořechy. Vodu vyvaříme a ořechy přendáme na pečicí papír a necháme zchladnout.

Noky se švestkovo-hruškovou omáčkou

Jak chutná podzim? Právě tak jako naše noky se švestkovo-hruškovou omáčkou. Pokrm, který je dokonale vyvážený, protože sladkou chuť ovoce doplňují nadýchané tvarohové noky. Nechybí ani křupavý komponent v podobě opražené strouhanky smíchané s trochou cukru a voňavou skořicí. Pokud nemáte domácí džemy nebo povidla, jednoznačně doporučujeme Náš džem ŠVESTKA – HRUŠKA od firmy Petr Kareš – Ovocnářská farma KAREŠ. Ovocné dobroty exkluzivní chuti, které získaly v Královéhradeckém kraji ocenění Regionální potravina.

Počet porcí: 4 porce

Doba přípravy: 30 minut + 2 hodiny na odležení těsta

Náročnost: **

Ingredience:

1 vejce

1 žloutek

270 g měkkého tvarohu

90 g bílé strouhanky

30 g másla

25 g cukru

vanilkový cukr

sůl

citronová kůra

rum

Omáčka:

1 sklenička džemu

cukr krupice

rum

solamyl

Postup:

  1. Máslo necháme povolit při pokojové teplotě, ušleháme s cukrem do pěny a pozvolna vmícháme vejce a žloutek. Poté přidáme tvaroh a ostatní suroviny. Necháme odležet asi 2 hodiny v ledničce a polévkovou lžící tvarujeme noky. Vaříme v lehce ochucené vodě podle velikosti noků 5–8 minut.
  2. Strouhanku opražíme na pánvi, poté přidáme skořici a cukr. Hotové noky obalíme ve strouhance.
  3. Na omáčku necháme rozpustit povidla s trochou vody. Přidáme rum a cukr podle chuti. Nakonec zahustíme solamylem, který si rozmícháme zvlášť ve studené vodě.

Špaldoto

Zkoušeli jste někdy uvařit rizoto ze špaldových krup? Pokud ne, máte nyní jedinečnou možnost osvěžit si své kulinářské umění a zařadit surovinou, s níž nejspíše moc často nepracujete. V receptu najdete také další zajímavou ingredienci – pastu v přepuštěném másle z medvědího česneku od firmy dobroTY z Ráje, za nimiž stojí Martina Papežíková. Lákavě zelené dochucovadlo podobné pestu se může pochlubit ziskem značky Regionální potravina v Libereckém kraji. Můžete ho použít také do salátů, těstovin, polévek, na grilované maso… zkrátka kamkoliv.

Počet porcí: 4 porce

Doba přípravy: 40 minut

Náročnost: *

Ingredience:

500 g špaldových krup

2 šalotky

1 sklenička produktu „Pasta v přepuštěném másle z medvědího česneku“ od firmy dobroTY z Ráje – Martina Papežíková

50 g dlouho zrajícího tvrdého sýra

4 vejce

50 g másla

sůl

pepř

ocet

Postup:

  1. Na troše másla orestujeme najemno nakrájenou šalotku. Přidáme propláchlé kroupy
    a nalijeme 500 ml vody. Vaříme pod pokličkou na mírném ohni asi 30 minut, občas promícháme.
  2. Na zastřené vejce potřebujeme vodu s trochou octu. Ve vroucí vodě uděláme vír, vyklepneme vajíčko a necháme 3 minuty pošírovat.
  3. Teplé kroupy promícháme s pestem a na kostky nakrájeným máslem. Pro krémovou konzistenci můžeme přidat trochu vody.

Škubánky

A máme je konečně tady, staročeské škubánky. Oblíbený pokrm našich babiček, dědečků i rodičů. Naprosto jednoduché jídlo, jehož základem jsou samozřejmě brambory. A pokud dříve nebylo na špek, slaninu nebo bůček, zůstalo jen u směsi již zmiňovaných brambor, hrubé mouky a soli. My vám ovšem nabízíme „vymazlenou“ variantu škubánek plnou lahodných surovin. Kromě ovčího sýra si pochutnáte na jedinečném Zlatém bůčku od firmy Plzák z Plzně. Díky své chuti
a kvalitnímu složení byl tento masný výrobek nedávno oceněn značkou Regionální potravina.


Počet porcí:
4 porce

Doba přípravy: 50 minut

Náročnost: *

Ingredience:

1 kg brambor – varný typ C

300 g hrubé mouky

100 g vepřového bůčku

150 g ovčího sýra

100 ml smetany 33%

sůl

černý pepř

Postup:

  1. Brambory oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Vaříme v osolené vodě 15 minut. Poté brambory scedíme, ale vodu si uchováme. Vodu nalijeme zpět do půlky brambor. Nahoru nasypeme mouku a pod pokličkou vaříme na malém ohni. Po 20 minutách je mouka propařená a bramborovou směs rozšťoucháme do hladka. Směs vařečkou roztíráme po stěnách hrnce, až se brambory s moukou spojí.
  2. Smetanu provaříme a necháme v ní rozpustit ovčí sýr. Dochutíme solí a pepřem.
  3. Škubánky tvarujeme lžící namočenou v oleji.
  4. Na hotový pokrm dáme plátky uzeného bůčku.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama