Anti-age už dávno není jen heslo na krémech proti vráskám. V 21. století se totiž rozvíjí samostatný medicínský obor, jehož cílem je zmírňovat projevy stárnutí. Statistiky prognózují, že se budeme dožívat stále vyššího věku a anti-age medicína je tu také od toho, aby nám pomohla prožívat vysoký věk v co nejlepší zdravotní kondici, a to jak fyzické, tak psychické. Příznaky stárnutí se často projevují prostřednictvím naší kůže, proto bychom se měli zaměřit na její důkladnou výživu. Hlavně zevnitř.
Zmírnění příznaků stárnutí prohlubuje zdraví
Medicína proti stárnutí se zaměřuje na včasnou diagnostiku, léčbu a prevenci příznaků stárnutí. Snaží se omlazovat lidské tělo zevnitř i zvenku. Je totiž prokázáno, že pokud je člověk spokojen se svým vzhledem, udržuje se v dobré psychické pohodě, a to může mít velmi pozitivní efekt na zdraví a délku života.
„Člověk, který je spokojený sám sebou a se svým vzhledem, vyzařuje úplně jinou energii než člověk, který se sebou spokojený není. Má větší chuť do života, do setkávání s přáteli, na což se váže i aktivní společenský život. To je také hlavní důvod, proč se na klinice věnujeme právě i odvětví anti-age medicíny. Dodávat zdravé sebevědomí a osobní spokojenost komukoli, kdo nás navštíví, považujeme za důležité poslání. Naši chtěnou spokojenost s tím, jak vypadáme a jak působíme na naše okolí, nevnímáme jako zbytečnou a povrchní hodnotu, ale jako důležitou součást našich každodenních životů,“ vysvětluje důležitost anti-age medicíny MUDr. Zuzana Kotlasová z Kliniky preventivní dermatologie v Praze.
Nejúčinnější kombinaci, jak se dožívat vysokého věku a těšit se dobrému zdraví, tvoří soubor faktorů, pevně spjatých s prostředím, v jakém žijeme, i s naším životním stylem. Jeho součástí je strava bohatá na funkční potraviny, pohyb, omezení stresu, dostatek spánku, optimismus, rovnovážný přístup k práci a odpočinku a v neposlední řadě dostatečný a pravidelný pitný režim s udržováním stálé tělesné hmotnosti.
Kůže jako zrcadlo do našeho nitra
Kůže do jisté míry odráží zdraví našeho organismu. Proto se pohledem na ni můžeme snadno dozvědět, zda je náš organismus spokojený a má všeho dostatek, nebo ho naopak něco trápí. Kůže je navíc naším největším orgánem a po většinu času je vystavena celé řadě působků plynoucích ze zevního prostředí. Je to naše první a hlavní bariéra. Velký vliv na její stav a vzhled má UV záření, které v posledních letech sílí vlivem úbytku ozonové vrstvy a na pokožce způsobuje tak zvaný fotoaging, aneb zrychlené stárnutí kůže způsobené sluncem či solárii. Nežádoucí účinky UV záření na kůži vedou ke vzniku škodlivých volných radikálů. Mínusové body si na konto přičítáme také tehdy, pokud kouříme nebo pijeme alkohol.
Většinou se lidé snaží o kůži starat. Jenže zatímco věnujeme péči vrchní vrstvě kůže (epidermis) jejím důsledným promazáváním, k její spodní vrstvě (dermis) se látky zevním použitím nedostanou. Působí totiž pouze povrchově, a navíc často vůbec není jisté, kolik obsažených látek v krémech či sérech je opravdu biologicky dostupných, což znamená, že se ke kožním buňkám skutečně dostanou a jsou pak efektivně využity. Navíc teprve ve spodní vrstvě pokožky dochází k onomu výraznějšímu stárnutí, a proto je třeba zaměřit se na péči o kůži také zevnitř.
Strava jako dlouhodobá cesta k omlazení
Naše pleť reflektuje, co jíme. Pokud bude náš jídelníček plný tučných a nevyvážených jídel, naše tělo s těmito přijatými živinami nebude umět dostatečně dobře nakládat, a to se negativně odrazí také na stavu naší pleti. Náš trávicí systém je totiž se stavem pokožky úzce spjatý.
„Jídelníček je ideální udržovat vyvážený, plný přirozeně se vyskytujících vitamínů, minerálů a stejně tak adekvátně dávkovat ve stravě sacharidy, tuky a bílkoviny, a to vždy s ohledem na aktuální denní dobu. Na druhou stranu se nedá říct, že by měly některé konkrétní potraviny jasný negativní či výrazně pozitivní dopad v rámci anti-age pohledu na pleť. Jiná situace nastává u různých kožních dermatóz například imunologického původu typu ekzémů, kopřivky apod., kdy naopak existuje velké množství surovin s jasně negativním dopadem a zhoršením těchto kožních projevů. Některé potraviny pak navíc špatná pověst předchází – jako například tolik citovanou čokoládu v souvislosti se zhoršením akné, nicméně tento negativní vliv nikdy prokázán nebyl. V rámci udržení zdravého vzhledu pleti se také často doporučují přípravky s obsahem kolagenu, nutno však říct, že využití těchto látek z trávicího traktu je velmi omezené a do cílových struktur se dostávají jen velmi omezeně,“ upozorňuje na některé z častých mýtů MUDr. Zuzana Kotlasová.
Zapůsobit na spodní vrstvu kůže a výrazně tak napomoci k jejímu pomalejšímu stárnutí můžete prostřednictvím vhodně zvolené stravy. Poznejte zástupce funkčních potravin, které vám s tím pomohou.
Hroznové víno
Ve slupkách a jadérkách hroznového vína obsažený resveratrol představuje látku, u níž byl prokázán pozitivní efekt v boji proti civilizačním chorobám. Denně je ho doporučováno zhruba 50 mg. Hroznové víno si na konto v boji proti stárnutí připisuje i jiné velmi cenné látky – draslík, mangan, železo, hořčík a další antioxidační sloučeniny.
Rajčata
V rajčeti najdeme kromě betakarotenu a vitamínu C také lykopen. Jedná se o přírodní barvivo, které hraje roli při obraně našich buněk a při jejich případném poškození je umí opravovat. Lykopen navíc účinkuje v obou vrstvách lidské kůže – epidermis i dermis. Aby byla jeho přítomnost na kůži znát, je třeba ho přijmout denně v množství 5 mg. To najdete třeba v šesti zralých rajčatech. Odborníci doporučují rajčata jíst v kombinaci s olivovým olejem, jelikož lidský organismus nedokáže lykopen absorbovat bez přítomnosti tuků.
Losos
Mořské ryby a losos zejména obsahují omega-3 mastné kyseliny, které působí protizánětlivě a jsou důležité pro funkci mozku, naší imunity i pro regulaci hladiny cholesterolu a krevního cukru. Navíc v rybím mase nacházíme i látku DMAE, která skvěle funguje pro vypínání a zpevňování pleti.
TIP – Začít můžete funkční stravou, dál vám pomůže anti-age medicína Pro zdravou kůži a redukci příznaků stárnutí je neúčinnější zbraní vhodná potrava. Léto je k jejímu přijímání jako dělané, protože nabízí všechny důležité funkční potraviny. Dopřejte si k svačině misku lesního ovoce a hroznového vína a k obědu zase pečeného lososa. Lehká strava blízká středomoří je pro naši pleť to nejlepší. Pokud toužíte udělat pro omlazení své kůže o něco víc, navštivte Kliniku preventivní dermatologie, kde s vámi mohou odborníci zkonzultovat další možnosti, které přináší moderní anti-age medicína a pomohou vybrat tu nejvhodnější metodu právě pro vaši pleť.