reklama

Českého lva bude na začátku března doprovázet s filmem spjatá kapela Hm…

reklama

Originální a pestrý hudební rámec pro letošní slavnostní předávání Českých lvů 6. března v přímém přenosu na ČT1 vytvoří kapela Hm…, která je, řečeno v duchu aktuálního mediálního slovníku, úspěšně promořena filmařinou. Skupina čtyř univerzálních multiinstrumentalistů a zpěváků, kteří mají stejně blízko k pestrému kaleidoskopu hudebních nápadů a barev, jako k filmu či divadlu, s grácií zvládá nelehké instrumentální pasáže, aby se v další písni proměnila ve vokální kvartet. Hm… jsou mimo jiné známí pro zdařilé písňové adaptace řady klasických děl české poezie i vlastní originální a vtipnou tvorbou. „Máme mezi nominovanými kamarády, tak se těšíme, že by některé fanfáry mohli být nejen slavnostní, ale i osobní,” dodává kapelník Marek Doubrava. Při slavnostním ceremoniálu navíc sestavu Hm… posílí přední český pozounista, skladatel a aranžér Jan Jirucha.

Osmadvacátý galavečer Českého lva, na kterém budou vyhlášeni nejlepší filmaři loňského mimořádného roku, proběhne jen za účasti nominovaných umělců. Autoři galavečera však k nutným bezpečnostním omezením přistupují kreativně, a tak tentokrát během přímého přenosu využijí celé prostory Rudolfina. Moderátorem večera bude již po třetí Václav Kopta. Průběh slavnostního večera mají pevně v rukou režisér Michael Čech, režijní supervizor Marek Najbrt a scénograf Martin Chocholoušek. Večer proběhne za přísných hygienických podmínek, včetně negativních testů všech zúčastněných.

„Kapela Hm… si s Českým lvem bude jistě velmi dobře rozumět, jsou na sebe již vlastně zvyklí,” říká s úsměvem Tereza Rychnovská, výkonná ředitelka ČFTA. Kapelník Marek Doubrava totiž uplatňuje svůj košatý múzický talent také v oblasti scénické a filmové tvorby. Složil například hudbu animovanému filmu Lajka nebo chystanému filmu Prvok, Tečka, Šampon a Karel, a také pro ceněné inscenace v divadle Minor, Národním i Dejvickém divadle. A společně s dalším členem kapely Viktorem Ekrtem složili hudbu filmové pohádce Čertí brko. Viktor je zároveň mistrem zvuku a doma na poličce má již dvě lví sošky za nejlepší zvuk u filmů Alois Nebel a Masaryk.Na Českého lva byl nominován celkem osmkrát mimo jiné za Odcházení Václava Havla, Díru u Hanušovic nebo Skleněný pokoj. Jeho dílem je i zvuk v ikonickém televizním seriálu Zkáza Dejvického divadla. Baskytarista a hráč na početné dechové nástroje Filip Nebřenský je známý ze skvělého projektu pro děti Bombarďák i z divadla Minor. Sestavu pak skvěle dotváří výtečný bubeník, perkusista a hráč na marimbu a vibrafon i příležitostný zpěvák Jaroslav Noga. Kapela se na české alternativní scéně pohybuje již přes čtvrt století a její sestavou kromě jiných prošli například Milan Cais z legendárních Tata Bojs (kde naopak Marek Doubrava dlouho působil na postu kytaristy) nebo Ondřej Anděra, frontman WWW, neméně proslulých průkopníků českého rapu.

Z filmové produkce loňského roku nejvíce akademiky zaujal s 15 nominacemi filmové drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu, které je kronikou malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Po 14 nominacích shodně získal film režiséra Slávka Horáka Havel inspirovaný životem Václava Havla a příběh vyprávějící osud léčitele Jana Mikoláška Šarlatán režisérky Agnieszky Holland. Úspěšně si vedla také televizní minisérie Herecv režii Petera Bebjaka a snímek Modelář Petra Zelenky, které získaly od akademiků po 7 nominacích.ČFTA vyhlásila poprvé také kategorie pro animovaný a krátký film, které v nominacích s převahou ovládla nastupující generace filmařů z řad studentů.O sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se uchází v závěrečném hlasování 27 titulů.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama