V době pandemie, která je pro starší generaci obzvlášť stresující, se objevuje nový trend, který vítají i odborníci. Senioři na internetu intenzivněji vyhledávají pozitivní zprávy. Dokazuje to návštěvnost stejnojmenného zpravodajského serveru, která se meziročně zvýšila 25krát. Většinu čtenářské základny přitom tvoří právě věková skupina 55+.
„Psychické zdraví je v současné době pandemie pod značným náporem mnoha stresujících zpráv. Senioři navíc čelí častému upozorňování na fakt, že náleží do rizikové skupiny, a pandemie se jich tak může dotýkat víc než zbytku populace. Vyhledávání, čtení a sdílení pozitivních novinek se ukazuje jako vhodná a účinná forma každodenní duševní hygieny,“ vysvětluje psychoterapeutka Tamara Valešová Kunčarová.
Pozitivní zprávy prospívají zdraví (nejen) seniorů
Mnohé výzkumy potvrzují, že se naše nálada může takřka okamžitě změnit pouze tím, jaké zprávy sledujeme. V kontextu stárnutí se navíc o vlivu pozitivního myšlení mluví čím dál častěji. Mezinárodní studie se shodují na tom, že pozitivní naladění mysli ve stáří napomáhá dobré psychické i fyzické kondici. Neblahý vliv negativních myšlenek se naopak prokázal například ve spojitosti s rozvojem demence nebo Alzheimerovy choroby.
„Mezi všudypřítomnými dezinformacemi a takzvanými fake news, s jejichž nekritickým přijímáním se senioři často potýkají, nabízí ryze pozitivní zpravodajský server bezpečný on-line prostor pro načerpání psychické pohody a dobré nálady. Senioři, izolovaní od vnějšího světa a společnosti, si tak připomenou, že dobro nezmizelo a lepší vyhlídky jsou před námi. Každá pozitivní zpráva je nyní pro seniory lékem na samotu a pocity osamělosti,“ potvrzuje Renáta Chlebková z humanitární organizace ADRA, která se zaměřuje především na pomoc seniorům, dětem a zdravotně postiženým.
Nutnost pečovat v této době o psychickou pohodu potvrzují i samotní senioři. „Děkuji za váš zpravodajský server i facebookovou stránku. Jste přesně to, co potřebuji, pokud mě přepadne splín nebo znechucení ze všech ostatních událostí,“ říká pravidelný čtenář Pozitivních zpráv, Bedřich Kyndl z Vrané nad Vltavou.
Pozitivní zprávy vyhledává 25krát více lidí
Rostoucí zájem starší generace o pozitivní zprávy dokazují údaje ze statistik stejnojmenného zpravodajského portálu. Zhruba 44 % všech čtenářů je starších 55 let. Rozložení mezi muži a ženami je takřka vyrovnané – čtenářky převažují jen mírně (54,3 %). V době pandemie vzrostla meziroční návštěvnost Pozitivních zpráv 25krát. Každý měsíc přitom čte tento zpravodajský server přes půl milionu Čechů. Přímo úměrně tak roste počet starších lidí, kteří vyhledávají pozitivní novinky.
„Přál bych si, aby naše výsledky inspirovaly redakce jiných zpravodajských serverů v tom, že i pozitivní zprávy jsou atraktivní a nemusí se psát jen o tom, co vyvolává strach,“ říká Libor Hoření, který nyní projekt Pozitivní zprávy vede.
O Pozitivních zprávách
Zpravodajský portál Pozitivní zprávy má svou základnu v Brně a jako nezisková organizace funguje už od roku 2014. Jeho zakladatelka Michaela Hýžová jej s vizí nabídnout protipól všem katastrofickým zprávám vedla až do loňského roku, kdy jej kvůli mateřským povinnostem předala podnikateli a inovátorovi Liborovi Hořenímu.
Na webu Pozitivních zpráv najdou čtenáři souhrn pozitivních událostí, zajímavé projekty z domova i ze světa nebo inspirativní rozhovory, které potěší a rozšíří obzory. Odběratelé newsletteru dostávají každou středu ochutnávku pozitivních zpráv přímo do e-mailové schránky.