reklama

Lékaři říkají: Nebojte se a přijďte do ordinace

reklama

Vlastní obavy z nakažení i vládní opatření zavřely celý národ v domácnostech. Tento fakt má za důsledek i to, že lidé mnohdy nenavštěvují lékaře ani s vážnými projevy některých onemocnění. Odkládají řešení různých nemocí na dobu, kdy bude situace klidnější. Jenže jsou chvíle, kdy není taktické bagatelizovat svoje příznaky a rizika a přesouvat návštěvu praktika na příhodnější čas.

LÉKY NA CHRONICKÉ ŽILNÍ ONEMOCNĚNÍ

Pro chronické žilní onemocnění jsou typické bolesti a pocity těžkých nohou, otoky, metličky a křečové žíly. Konkrétní projevy se liší podle toho, v jakém se nacházíte stadiu. Přítomnost jakéhokoliv příznaku znamená, že žilní chlopně neodvádí svou práci. Část krve odtéká zpět do dolní části, namísto aby se vracela k srdci, což vede k tomu, že se krev v žilách nohou hromadí. Metličky a otoky vypadají pouze jako kosmetický problém, ale při progresi se časem můžete dostat až do nejvyšších stádií, což jsou bércové vředy. Zhoršujícími faktory jsou sedavé zaměstnání, dlouhodobé stání na jednom místě, nadváha, nevhodná strava, nedostatek pohybu, příliš těsné oblečení a obuv a dědičnost. Dobré rady najdete také v aplikaci Bolí vás nohy a na webu www.zilniporadna.cz.

Následky neléčeného žilního onemocnění: razantně stupňující se příznaky zejména v teplejších měsících, bércové vředy

Proč navštívit lékaře?

Blíží se teplé jarní a letní měsíce a projevy, jako bolesti nohou, otoky a pocit těžkých nohou budou v této době markantnější. Základem efektivní péče je celoroční užívání venofarmak – léků, které vám může předepsat lékař. Dalším pilířem je zdravá strava a pohyb, které mají na stav žil veliký vliv a také nošení kompresních punčoch. Jak říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Centra žilní chirurgie VASCUMED a LF Masarykovy univerzity v Brně: „Kompresní punčochy jsou základní součástí režimových opatření a jedním z pilířů léčby. Pravdou ale je, že mezi pacienty nejsou příliš oblíbené, hlavně v létě, kdy se začínají objevovat vyšší teploty. Proto jim doporučuji, aby zejména v teplých měsících nezapomínali na další režimová opatření a také na ověřená venofarmaka, které může doporučit jak praktický lékař, tak specialista.”

KLÍŠŤATA LEZOU VEN

Zatímco na chřipku probíhá očkování každý rok na podzim, s příchodem jarních teplot zvažte očkování proti klíšťové encefalitidě. Jde o jednu z nemocí, které přenáší infikovaná klíšťata. Ta začínají vylézat v době, kdy je přes den nad 5 stupňů. Oproti lymeské borelióze, kterou můžete vyléčit antibiotiky, klíšťovou encefalitidu nevyléčíte nijak. Zatím jediná možná cesta je prevence v podobě očkování.


Následky klíšťové encefalitidy: dlouhotrvající obrna končetin, postižení nervů nebo sluchu, poruchy koncentrace a paměti, nespavosti a úzkosti

Proč navštívit lékaře?

Základní očkování proti klíšťové encefalitidě se aplikuje ve 3 dávkách. Účinné látky ale postupně klesají, proto je třeba chodit na přeočkování, jinak nemá celý proces valný význam. Zde stačí pouze jedna dávka co 3 roky (5 let pro 60+). Pokud na přeočkování nedorazíte včas, může se ochrana před nemocí významně snížit.Zatímco u dětí a povinného očkování hlídá termín další návštěvy lékař, v ostatních případech je to na pacientovi samotném, nebo v případě dětí na rodičích. Očkování by mělo probíhat podle doporučení výrobce a posunutí by mělo být jen výjimečnou možností,“ říká MUDr. Ivo Petrášek, praktický lékař z Českých Budějovic. Současná situace není důvodem k tomu očkování proti klíšťové encefalitidě jakkoli odkládat, s lékařem si předem domluvte termín a návštěvou pak strávíte jen nezbytně nutný čas.

SEZÓNA ALERGIKŮ

Jaro je také sezónou alergiků. Lehčí případy si vystačí s volně dostupnými přípravky z lékárny. Těžší alergici a astmatici se ale bez svých inhalátorů a léků na předpis neobejdou. S tímto trvalým onemocněním nikdy nevíte, kdy budete potřebovat okamžitě rozšířit dýchací cesty.


Následky neléčeného astmatu: mnohdy trvalé poškození průdušek a plic


Proč navštívit lékaře?

Astma nelze zcela vyléčit. Díky trvalé léčbě lze zmírnit příznaky do takové míry, že nemoc příliš nezasáhne do běžného života. Kromě vhodné medikace je také důležité znát faktory, které astma spouštějí nebo zhoršují, aby se jim nemocný mohl vyhnoutt. K tomu je nezbytná konzultace s praktickým lékařem, alergologem či pneumologem.

ONEMOCNĚNÍ OČI, KDE SE HRAJE O ČAS

Věkem podmíněná makulární degenerace je zpočátku nenápadné onemocnění, které postihuje centrální část sítnice oka – tzv. žlutou skvrnu (makulu). Onemocnění má podobné příznaky jako vetchozrakost – pacient obtížné rozlišuje detaily, má problémy přečíst třeba číslo autobusu, luštit křížovky nebo těžko rozpoznává tváře. Relativně běžná je u lidí nad sedmdesát let a je také jednou z hlavních příčin ztráty zraku u dospělých. Toto onemocnění postupuje zpravidla rychle, ke ztrátě zraku dochází v řádu týdnů nebo měsíců, proto je pro jeho úspěšnou léčbu klíčové včasné rozpoznání a zahájení léčby.

Následky: vysoké riziko slepoty

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama