Vedra mohou být náročná nejen pro lidi, ale také pro pejsky. Musíme být ostražití, aby se nepřehřáli, nepřivodili si zažívací potíže při pití zkažené vody. Nebo aby se jim například z vedra nezkazilo krmivo.
Psovi nedávejte ledovou vodu
Psi na rozdíl od lidí nemají tolik potních žláz. Většinu z nich mají pouze v oblastech pacek. Psi se tak ve velkých vedrech nebo při vyšší fyzické aktivitě ochlazují hlavně zrychleným dýcháním a za pomoci jazyka. Vyvarujte se proto v horkých dnech velké aktivitě pejska a nenechávejte ho na místech, kde není stín. „Důležitý je i celodenní přísun tekutin. Ideální je za den vypít 50ml vody na každé kilo váhy pejska. Vodu mu nedávejte nikdy příliš ledovou. Pes z ní může nehezky nastydnout. Pitný režim můžete zlepšit i tím, že granule namočíte do vody,“ upřesňuje odborník na výživu psů Jiří Švihálek z Yoggies.cz.
Cestovní miska je nutnost
Noste vždy při sobě také i cestovní misku s vodou, především pokud budete v přírodě, kde mají pejsci tendencí pít z rybníků a kaluží. Tam na ně totiž číhá riziko otrav sinicemi, což může být velmi nebezpečné. Pozor si dejte i na koupání v moři. Slaná voda může pejskovi způsobit zažívací potíže.
Pejsky zbytečně nestříhejte
I když se to zdá jako paradox, tak v létě není dobré pejsky stříhat. Jejich srst jim totiž pomáhá „držet tělo ve stínu“, je pro ně přirozenou izolaci nejen od zimy ale i od veder. Pes s hustou srstí se totiž zahřívá pomaleji než ten, co má srst kratší a řidší.
Pozor na přehřátí
Pokud se pes v létě přehřeje, tak to poznáte podle toho, že se mu bude obtížněji dýchat a může být malátný. Dejte ho na chladné místo. Nejlépe někam do stínu, kde jsou na zemi kachličky či ho položte na vlhký hadr. Psa ochlazujte postupně. Rozhodně ho nedávejte pod ledovou sprchu.
Cesty autem mohou být pro psy nepříjemné
Chystáte-li se se psem na delší výlet autem. Tak během cesty častěji zastavujte, aby se pejsek mohl protáhnout na čerstvém vzduchu a napít se. Mnoho psů totiž odmítá za jízdy pít. V autě mu můžete také otírat čumák vlhkým hadrem, osvěží ho to. Pokud budete cestovat dlouhou dobu, tak psovi nedávejte před jízdou hodně najíst. Mohlo by se mu udělat zle. Během cesty se ho snažte mít ve stínu.
Granule a konzervy se mohou rychle kazit
Další věcí, kterou byste ve vedrech měli sledovat, je krmení. V létě při venčení pejska více sledujte. Především pokud si bude běhat kolem odpadkových košů či laviček. Zde může být spousta odhozeného jídla. „V letních měsících se pak potraviny rychle kazí. A po pozření může mít pejsek nehezké zažívací potíže. Zkazit se ale může i krmivo. Přidáváte-li ke granulím například konzervu a pejsek vše nesní, tak se krmivo může v misce rychle zkazit. Máte-li otevřené pytle s krmivy, tak je neskladujte v místnostech, kde je více než 25 stupňů, což granulím nesvědčí. Otevřené konzervy skladujte v ledničce,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek.