Podle průzkumů společnosti Déhora má více než polovina zaměstnanců pracujících na směny pocit, že o ně firma dostatečně nepečuje a nedbá o jejich spokojenost. V dotaznících si stěžují na nedostatek volna pro odpočinek po noční směně, chybějící worklife balance i negativní vliv směn na jejich zdraví.
Společnost Déhora, která pomáhá firmám ve směnných provozech s plánováním směn s ohledem na zdraví, výkon i osobní život pracujících, provádí u svých klientů na začátku každého projektu rozsáhlé průzkumy mezi zaměstnanci. Ty mají zjistit, jak zaměstnanci svého zaměstnavatele vnímají a jaké mají vůči plánování své pracovní doby výhrady. Následné změny pak mají kromě snížené fluktuace a nemocnosti často vliv na pozitivní vnímání firmy okolím a přilákání potencionálních zaměstnanců.
Podle průzkumů u několika klientů, které provedla Déhora mezi více než tisíci zaměstnanci, si lidé pracující ve směnném režimu často stěžují na nedostatečný worklife balance. 45 % dotázaných uvedlo, že při současném rozpisu směn nemají možnost si dostatečně dopředu naplánovat koníčky, program s rodinou nebo jiné soukromé záležitosti. Díky průzkumům dále zaměstnavatelé zjišťují, jak mohou nevhodným plánováním škodit svým zaměstnancům fyzicky. Celých 64 % směnových pracovníků totiž přiznalo, že rozpisy a délky směn i množství práce negativně ovlivňují jejich fyzický stav. Čelí dlouhodobé únavě i nepříjemným výkyvům nálad. Největší zátěží pro lidský organismus jsou bezesporu noční směny. Pokud nejsou plánovány s rozmyslem, mohou zaměstnancům výrazně narušit přirozený biorytmus a způsobit zdravotní problémy. Podle 41 % respondentů není volno, které po noční směně následuje, pro ně dostatečné k tomu, aby nabrali síly na další pracovní den.
„U našich klientů zjišťujeme, že většině lidem práce na směny nevadí, ale uvítali by větší svobodu při jejich plánování. Bývá pravidlem, že více než polovina dotazujících není spokojena s podmínkami, ve kterých momentálně pracují a mají pocit, že zaměstnavatel plánuje směny bez rozmyslu a bez ohledu na jejich potřeby. Nejen u zahraničních klientů se nám osvědčuje koncept samoplánování, v rámci kterého si zaměstnanci mohou sami vybrat směny podle svých osobních preferencí a lépe tak skloubit soukromý život s tím pracovním,“ říká Roman Urban z české pobočky poradenské společnosti Déhora. Chyba není však jen na straně zaměstnavatele. Lidé pracující na směny si mnohdy neuvědomují, že negativní vliv na jejich fyzický stav mají i směny, které sami preferují. To potvrzují i výsledky průzkumů, podle kterých pouze 27 % zaměstnanců upřednostňuje kratší série směn 3 dny za sebou, před delšími sériemi směn 5 až 6 dní za sebou. Přitom lidské tělo se rychleji a lépe vypořádává s tzv. rychlou rotací, kdy se počet směn v řadě za sebou pohybuje podle namáhavosti práce v rozsahu 2 až 4 směny. Takové střídání pomáhá předcházet hromadění nedostatku spánku během nočních a ranních směn. Naopak 5 nebo více stejných směn v řadě vede k vysokému pracovnímu vytížení, únavě a zvyšuje riziko pracovního úrazu i jiných zdravotních potíží