reklama

České sklo je známější ve světě než doma. Aktuálně je možné vidět to nejlepší na zámečku Karlštejn

reklama

Mimochodem, například z benátské výstavy Venice Design Week 2021 si čeští autoři ze tří udělovaných ocenění si odnesli dvě. Výstavu tam připravila kurátorka Mária Gálová, která vytvořila i působivou expozici na Loveckém zámku Karlštejn na Vysočině.

Sklo neuvěřitelně poutá pozornost, hraje si se světlem i s naší představivostí. Zaujme znalce i spontánní děti. A díla českých současných mistrů konkurují světové špičce. Jména jako tandem Libenský – Brychtová, František Vízner, Martin Janecký nebo František Jungvirt mají světový formát. Aktuální výstava v galerii zámku Karlštejn je přehlídkou mistrovství tandemu Libenský a Brychtová a tvorby jejich následovníků.

Tradiční české sklo

Tradice sklářství na Vysočině sahá nejméně 400 let zpátky, první písemné zmínky o zdejších sklářích pocházejí z první poloviny 16. století. Od 19. století se zde vytvořila síť velkých hutí, kde významnou roli hrály nové způsoby vytápění a železnice, která umožnila export sklářských výrobků do mnoha částí světa. I dnes je Vysočina druhou nejdůležitější sklářskou oblastí v České republice. Kromě několika hutí specializujících se na výrobu svítidel a užitných předmětů zde působí i řada samostatných sklářských umělců a řemeslníků, kteří tvoří tavené plastiky, broušené a malované sklo, vitráže a další sklářská díla.

Czech Glass, Quo Vadis?!

Expozici připravila kurátorka Mária Gálová, která má na svém kontě několik sklářských výstav, zejména v zahraničí. V roce 2021 její výstava „Czech Glass, Quo Vadis?!“ získala hlavní cenu poroty na prestižním benátském festivalu skla The Venice Glass Week. O rok později na stejném místě kurátorsky připravila výstavu „Czech Glass, Fragile„. V letošním roce Mária Gálová pokračovala ve své kurátorské práci výstavou „The Magic of Czech Glass“ v National Museum of Fine Art v Hanoji.

Výstava mistrů českého skla

Pro českou volnou tvorbu ve skle je typická technologie tavené plastiky do formy. Na výstavě dominují exponáty průkopníků ve využívání skla jako sochařského materiálu legendární dvojice Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Která měla významný vliv na mezinárodní sklářské umění a také formovala celou generaci českých sklářských umělců. Mezi nimi, na této výstavě, vynikají Gizela Šabóková, Jaromír Rybák, Zdeněk Lhotský a Bohumil Eliáš st.

Navazující generaci, která studovala pod vedením profesora Kopeckého, zde reprezentují Ivana Šrámková, Alena Matějka a Song Mi Kim, jihokorejská autorka žijící a tvořící v Čechách. Nejmladší generace autorů pracujících s tavenou plastikou je zastoupena Kryštofem Rybákem, Matyasem Pavlikem a Františkem Jungvirtem. Další z prezentovaných autorů, Martin Janecký, pracuje náročnou technikou inside sculpting, kterou ovládá jen hrstka umělců na světě. Svérázná Michaela Spružinová přináší svou autorskou techniku, kdy nad kahanem zahřívá a natahuje barevné skleněné tyčinky, které následně slepuje do požadovaného tvaru a významu.

Noc a den na Karlštejně

Výstavu českého skla najdete v zámecké kapli. Strávit zde můžete ale i několik dnů, na zámku najdete restauraci a můžete i přespat. Nedaleko je golf a terény pro turistiku pěšky i na kole.

Lovecký zámek je často označován za střechu Evropy – stojí totiž na hlavním evropském rozvodí Labe a Dunaje.  ostavil ho Filip Kinský mezi roky 1770 a 1775, později přešel do držení Thurn-Taxisů. Součástí zámeckého areálu je také kaple svatého Jiljí, patrona lesů, její zajímavostí jsou původní historické stropní malby.

Zámek je na hranici Pardubického kraje a Vysočiny, na Karlštejn dojedete za hodinu z Brna i Pardubic a za hodinu a půl z Prahy.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama