Nepátráme za každou cenu po senzacích a vždy dáváme vyjádření všem stranám, pokud o to stojí. Jako první jsme na našem serveru informovali o podivných praktikách fotografa Antonína Svobody (celá kauze zde), který má za sebou řadu prestižních ocenění jako například vítězství v Glamour foto 2013. Nejprve dělal mrtvého brouka, pak se ale přeci jen ozval.
Jsme první médium, kterému se podařilo jeho komentář získat. Nebudeme soudit ani hodnotit, jak moc je jeho obhajoba přitažená za vlasy a zda je pravdivá nebo ne. Pokusíme se jen shrnout fakta a dát je do kontextu s vyjádřením Svobody. Podařilo se nám zjistit, že využívá ke své prezentaci „vypůjčené“ fotografie a vydává je za své. Před pár dny si měl takto „půjčit“ snímek fotografa Garetha Daviese, kterou ořízl o část, kde byl velký podpis fotografa, a tuto fotografii umístil do své galerie na největším komunitním serveru pro fotografy a modelky fotopatracka.cz s popiskou „alenka 1″ a na svůj facebookový profil. „Fotku jsem já nefotil. Pouze jsem ji sdílel na facebooku a byla bez vodotisku. A když jsem si vkládal fotografie na svůj profil na fotopátračce, omylem se mi tam připletla i tato fotka,“ snaží se hájit Svoboda. Bohužel nám to připadá jako když se puberťák snaží doma vysvětlit, proč dostal ve škole poznámku za rvačku. Také říká, že se nepral a přitom má roztrhané kalhoty a monokl pod pravým okem. Při sdílení na facebook se totiž fotka sama neořízne ani se do ni sám nepřidá text „chcete takové fotografie…fotozatec.cz je tu pro vás.“ Dokonce ani sám o sobě nezmizí vodoznak původního autora.
Sázka na neznalost internetu!
Svoboda se tedy snaží tvrdit, že o umístění inkriminované fotky na fotopátračce nevěděl a přišel na to až po čtyřech dnech, kdy ho upozornil někdo třetí. To je ale trošku divné, nemyslíte? Fotka totiž vesele sbírala bodíky od uživatelů serveru, dostala se až na slušné číslo 24. Také k fotce dostával pochvalené komentáře, za které děkoval. Takže je jasné, že Svoboda musel o všem vědět. Dále se snaží veřejnost přesvědčit, že fotku smazal okamžitě poté, kdy se dozvěděl, že se stal „omyl.“ Další blbost. Je snadno doložitelné, že fotka ze serveru zmizela až ve chvíli, kdy ho admini požádali o doložení autorství. „Nemám zapotřebí podvádět, doufám, že to chápete.“ Pane Svobodo, nechápeme! Divíme se, že pan Svoboda, který se sám označuje jako profesionální fotograf a nemá problém se při každé vhodné příležitosti pochlubit svými vítězstvími v soutěžích, nechápe tak základní principy internetu. Má pocit, že smazáním fotky smaže i všechny důkazy. Ujišťujeme vás, že tomu tak není. Důkazy jsou zcela zřejmé a admini serveru vám je rádi poskytnou.