Projekt MČ Praha 8 bojující proti vandalství nazvaný Antigrafiťák je úspěšný. Od dubna 2018 se do něj zapojilo již 82 majitelů družstev a SVJ. Odstraněno bylo již přes 1 630 m2graffiti a antigraffiti nátěrem ochráněno přes 8 560 m2fasád.
O odstraňování nelegálního graffiti je zájem. Dokazuje to úspěch projektu MČ Praha 8 nazvaný Antigrafiťák.„Proti vandalství jsme začali bojovat již v roce 2017. Program spočíval v systematickém monitoringu nám svěřených objektů, které jsou, respektive byly poškozeny graffiti, jeho odstraněním a následnou aplikací antigraffitového nátěru,“ přibližuje začátky Antigrafiťáka místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil a pokračuje:„Sprejerům je, samozřejmě, jedno, zda ničí soukromý nebo městský objekt, proto jsme se letos rozhodli rozšířit program i na vlastníky soukromých nemovitostí.“
Cílem programu je nejen hezčí městská část, ale především pomoc majitelům nemovitostí s opravou fasád a ochraně proti vandalům. MČ Praha 8 nabízí prvotní odstranění graffiti a poté aplikaci antigraffiti nátěru. V případě následného poškození je graffiti opět odstraněno.
Přes webový formulář na stránce antigrafitak.cz se od dubna do srpna 2018 přihlásilo již 82 majitelů družstev a SVJ a bylo vypracováno 165 Vstupních karet do projektu na objekty v jejich vlastnictví. „Podepsáno je již 32 smluv na 72 objektů, které získají antigraffiti nátěr. Další smlouvy na 11 objektů je připraveno k podpisu,“ informuje předseda komise pro majetek Prahy 8 Michal Fišer. „Doposud bylo odstraněno přes 1 630 m2graffiti a antigraffiti nátěrem ochráněno přes 8 560 m2fasád.Úspěch nás, samozřejmě těší – Osmička je krásná část Prahy, která si zaslouží mít neponičené budovy,“dodává Fišer.
Do projektu se mohou zapojit kromě soukromých vlastníků nemovitostí, družstev a SVJ také firmy podnikající na území MČ Praha 8. Zájemci o účast v projektu se mohou registrovat skrze webový portál aplikace antigrafitak.cz, infolinku 601 106 123 či e-mail info@antigrafitak.cz. Podmínkou pro zapojení se do programu je stavebně technická příprava povrchu fasády, na kterou je následně aplikován antigraffiti nátěr. Délka procesu od prvotní registrace žádosti o zapojení se do programu Antigrafiťák po podpis smlouvy by neměla být delší než dva týdny.
„Rozpočet na program je omezený. Není, bohužel, v našich silách aplikovat antigraffiti nátěr na všech místech, kde by to bylo třeba. Proto je důležité se do programu Antigrafiťák přihlásit co možná nejdříve,“doplňuje Michal Fišer.