reklama

Bankovnictví a pojišťovnictví se digitalizuje ještě rychleji než před pandemií

reklama

V druhé polovině roku dojde s největší pravděpodobností k personálnímu zeštíhlování v bankovním sektoru. Podle propočtů agentury Bloomberg půjde v celosvětovém měřítku o největší propouštění od finanční krize v roce 2015, v řádu stovek pracovníků plánují propouštět i velké tuzemské banky.

„U finančních institucí již nyní klesá poptávka po kontaktních pracovnících, dá se očekávat i další zeštíhlování v oblasti administrativy. I když, co do počtu nabídek, tyto pozice stále ještě dominují (tvoří 48 % ze všech vypsaných pozic), nabídka IT pozic zde roste rychleji. A to o desítky procent meziročně v posledních dvou letech,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Bankovnictví a pojišťovnictví jsou tradičně vnímané jako konzervativní a stabilní obory. Poslední rok ale poněkud zamíchal karty – v současné době jsme svědky slučování velkých značek, tradiční banky a pojišťovny musejí čelit tlaku ze strany technologických startupů i firem, které působí v jiných oborech.

Změny v bankovnictví a pojišťovnictví poslední pandemický rok výrazně urychlil. Skokově se posunula digitalizace tohoto oboru, zákaznické služby se ve velké většině přesunuly do virtuálního prostoru, mizí síť poboček, které banky a pojišťovny měly téměř v každém městě.

„Lidé se zabydleli v on-line světě, a i od bankovních domů nebo pojišťovatelů vyžadují služby dostupné kdykoli a odkudkoli a s téměř okamžitou reakcí. Finanční služby se navíc posunují do popředí zájmu nejen u klasických bankovních a pojišťovacích institucí, ale také u technologických nebo telekomunikačních firem,“ vysvětluje Jiří Sobola, Managing Director Accenture ČR pro oblast pojišťovnictví.

Bankovnictví a pojišťovnictví patří k oborům s nejvyšší úrovní mezd. Podle údajů platového portálu Platy.cz zastávají v pomyslném platovém žebříčku pátou a šestou příčku – po IT, leasingových službách, oblasti práva a legislativy a telekomunikací. Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí dosáhla 47 890 Kč v bankovnictví, v pojišťovnictví pak 45 016 Kč. Je ale také pravda, že růst mezd v těchto oborech zpomalil a od prvního čtvrtletí 2020 dokonce zastavil. Ještě v roce 2019 vzrostly mzdy oproti předcházejícímu roku o 10 %, od prvního čtvrtletí 2020 už stagnovaly.

Banky budou muset hledat novou finanční rovnováhu mezi úsporami v souvislosti se zrušením poboček, a často i souvisejících pracovních míst, a značnými investicemi do moderních digitálních technologií. „Zrychlení tempa digitalizace v bankách i pojišťovnách vyvolalo zvýšenou poptávku po IT profesionálech. V předcházejících letech se v těchto oborech poměrně dařilo IT profese obsazovat, protože mohly nabídnout stabilní a dobře placené zaměstnání. Nyní ale dále rostou nároky na moderní technologie, na kterých jsou provozovány služby digitální obsluhy zákazníků a obsazování pozic je stále složitější,“ Kateřina Krist z BNP Paribas Cardif.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama