Dětská agrese a její zvládnutí je tématem dvouměsíčního preventivního programu v YMCA. Pod názvem Bojovníci v nás startuje koncem února v nízkoprahovém klubu Dixie v pražských Holešovicích – jednom ze čtyř nízkoprahových zařízení pro děti a mládež, které v České republice provozuje YMCA, největší mládežnická organizace na světě. Program Bojovníci v nás tu bude probíhat až do konce dubna 2017.
„Agrese jako reakce na vnější svět je pro každého živého tvora přirozená. Ne každé dítě a ne každý mladý člověk se ji ve své rodině nebo ve škole naučí dobře zvládat. A z toho pak může plynout mnoho problému jak pro něj, tak i pro jeho okolí,“ říká Jiří Horák, koordinátor nízkoprahových zařízení YMCA Praha. Pro děti jsou v rámci programu přichystány debaty, společné hry, přespání v klubu, víkendový pobyt i další aktivity – třeba možnost zaboxovat si pod dohledem profesionálního trenéra.
Nízkoprahové kluby YMCA nabízejí pomoc zejména sociálně či ekonomicky znevýhodněným dětem a mladým lidem od 6 do 21 let. Pomáhají jim hledat něco jiného – pro ně i pro společnost výrazně užitečnějšího a zábavnějšího – než jen bloumání bez cíle po ulicích, v parcích nebo na opuštěných trafostanicích. Tam všude se totiž mladí „klienti“ těchto klubů obvykle scházejí. „Vstup do našich zařízení je otevřen všem, kteří potřebují poradit, a je samozřejmě zdarma. Kluby se zaměřují zejména na děti, kterým mohou pomoci najít pozitivní vzory a lépe trávit jejich volný čas,“ vysvětluje Jiří Horák.
Nízkoprahové kluby YMCA působí v Česku už víc než 15 let a svým mladým návštěvníkům nabízejí alternativu k pasivnímu trávení volného času. Dětem a mládeži navíc poskytují poradenství a sociální servis. V současné době jsou celkem čtyři, z toho dvě působí v Praze – vedle holešovického Dixie je to ještě Ymkárium na Jižním městě. Další kluby pracují ve Voticích a Ústí nad Labem. Každým z nich projde ročně okolo dvou stovek dětí. Rozpočet jednoho takového zařízení představuje na rok zhruba milion korun. Finance shánějí provozovatelé pomocí grantů, dotací a příspěvků státní správy. „Všude tam, kde nízkoprahové kluby fungují, mají radnice zájem, aby se mládeži, která se dostává do obtížných situací, někdo odborně a systematicky věnoval,“ doplňuje Jiří Horák, který s kolegy organizuje pro děti také výlety, víkendové pobyty a další programy.
Mnohem lepší než jen toulání a nuda
Nízkoprahové kluby mívají otevřeno obvykle ve všední dny odpoledne, ale okna tu často svítí až do večera. A hlavně v chladných dnech, v zimě a počátkem jara, v nich bývá dost rušno. Děti si tu mohou zahrát s kamarády stolní fotbálek nebo šipky, najít tu pomoc s obtížným domácím úkolem, získat tip na brigádu nebo zájmový kroužek, probrat problémy se školou či rodiči, využít přístup k internetu anebo si s přítomným dospělým popovídat o tom, co je trápí, a při tom si v klidu vypít horký čaj.
V klubech jsou k zapůjčení deskové hry i africké bubny, pro mladší děti nechybí možnost výtvarně se vyjádřit. „Za dětmi, které by mohly našich služeb využít, vyrážíme pravidelně přímo do terénu. Teď v zimě je potkáváme nejčastěji v obchodních centrech, kam přicházejí ze svých obvyklých míst. Oslovíme je, informujeme, co pro ně můžeme všechno udělat, a nezávazně je pozveme k nám. Ti, co přijdou, obvykle i zůstanou. A pak k nám často přivedou i své další kamarády,“ vypráví Jiří Horák. V Praze pokrývají terénní pracovníci YMCA tímto způsobem místa jako jsou Opatov, Háje, Roztyly, Chodov, Holešovice či Letná.
Pomoc, respekt, pochopení
„Osobně si na klubech YMCA cením otevřeného, přátelského a partnerského přístupu k dětem. Mnohé z nich to nemají v životě vůbec jednoduché a fakt, že s nimi někdo jedná s respektem, s pochopením a reaguje na jejich přání, potřeby nebo i obavy, pro ně často znamená velmi mnoho. Když pak po letech někteří z nich přijdou, aby nám řekly, jak žijí, že se jim daří a mají třeba už i sami vlastní rodinu, je to zase velká odměna a motivace pro nás,“ doplňuje Jiří Horák.
Organizace YMCA v Česku nabízí kromě nízkoprahových klubů mladým lidem i další možnosti, jak mohou lépe trávit svůj volný čas – třeba Ten Sing, umělecké aktivity určené pro dospívající mládež. YMCA u nás také jako jedna z prvních zakládala mateřská a rodinná centra. YMCA je také průkopníkem mnoha sportovních aktivit a stála u zrodu a rozvoje mnoha nových sportů. Díky ní vznikl i dnes tolik populární basketbal, rozšířil se volejbal, softbal i lukostřelba. YMCA je i zakladatelem moderního táboření pro děti a mládež a každoročně pro ně pořádá letní tábory, z nichž nejstarší a nejznámější je Masarykův tábor v Soběšíně.