Češi se nejvíce obávají o zdraví, život a automobil. Nejméně pak mají strach z právních a politických událostí a problémů v kariéře. Slováci jsou na tom ve svých obavách podobně jako Češi, Rakušané se zase nejvíce obávají o domácnost a majetek. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu BNP Paribas Cardif Pojišťovny, který realizovala napříč regionem střední a východní Evropy.
„Na otázku o důležitosti pojištění v jednotlivých oblastech života odpovídali respondenti napříč Českou republikou, že za hlavní oblast z pohledu pojištění považují zdraví – konkrétně riziko vážných onemocnění (55 %), nehody či zranění (53 %) či nepříjemných zdravotních problémů (52 %),“ říká k výsledkům průzkumu Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.
„Dále pak dotázaní jmenovali rizika úmrtí (46 %), nedostatečných příjmů v penzi (45 %), spojená s automobilem (44 %) nebo domácností a majetkem (42 %),“ dodává Martin Steiner. 39 % dotázaných mezi dalšími oblastmi v pořadí uvádělo rizika ztráty zaměstnání, sociálních problémů rodiny a ztráty bydlení. Nejmenší obavu mají Češi naopak z právních a politických událostí (13 %) a problémů v kariéře (14 %). Dále se pak tolik neobávají rozvodu (17 %) nebo obchodních problémů (19 %).
Výsledky průzkumu potvrzují i aktuální statistiky BNP Paribas Cardif Pojišťovny, která zaznamenala meziroční nárůst zájmu o Pojištění schopnosti splácet, které lidi chrání proti rizikům znemožňujícím řádné splácení úvěru. Objem pojištění osobních úvěrů vzrostl o 7 % a hypotečních úvěrů dokonce o 15 %.
Zajímavé například také je, že naši jižní sousedé Rakušané se na rozdíl od nás nejvíce obávají o domácnost a majetek (71 %), a až potom následují zdravotní a životní rizika. Slováci se pak podobně jako Češi, i když v o něco větší míře, obávají nejvíce zdravotních problémů (62 %), a dále pak nehod, zranění a zdravotních problémů (obojí 59 %). V Rumunsku zase lidé hned za rizikem vážných onemocnění (67 %) zmiňují obavu z nedostatečných příjmů v penzi (66 %), v Maďarsku za nehodou či zraněním (58 %) následuje riziko ztráty bydlení (56 %).