V České republice je 17,8 % dětí obézních či s nadváhou. Na vině je strava a málo pohybu. Děti se rodí s přirozenou chutí na sladké, díky které se velmi brzy naučí rozpoznat chuť mateřského mléka. Až postupně se u nich rozvíjí cit pro další chutě, sladkosti u nich zůstávají ale i nadále velmi oblíbené a přeučit je na dospělou stravu je mnohdy velmi náročné. Čím nahradit slazené limonády a sušenky?
Dítě se velmi brzy naučí rozpoznat chuť sladkého mateřského mléka. S postupným vývojem chuťových pohárků si přivykají i na další chutě, stále ale upřednostňují sladké a mnoho rodičů sklouzne k podávání slazených nápojů jako je čaj s cukrem, džusy nebo ochucené nápoje, aby svým dětem udělali radost. „Obrovské množství rafinovaných cukrů, které do sebe děti během dne dostanou, má za následek hyperaktivitu, tloustnutí a chabé zdraví.“ říká PharmDr. Martin Myrdacz, Medical Director společnosti Nutricia.
Podle studie Zdraví dětí 2016 vypracované SZÚ se prevalence obezity dětí za dvacet let významně zvýšila. Z 10,8 % dětí obézních a s nadváhou v roce 1996 jsme se dostali až na 17,8 % v roce 2016. Obézní děti mají oproti dětem s normální hmotností vyšší hodnoty LDL cholesterolu a triglyceridů, častěji se u nich také setkáváme se zvýšeným krevním tlakem. Tento trend souvisí s příchodem fast foodů, slazených vod a velkého množství zpracovaných potravin a sladkostí lehce dostupných ve všech supermarketech.
Z výzkumu také vyplývá, že již předškolní obézní děti konzumují významně méně zeleniny a ovoce, na druhou stranu se často stravují ve fastfoodech a pijí velké množství slazených nápojů. „Dostatečný příjem ovoce a zeleniny je pro děti důležitý jak z hlediska správné peristaltiky a trávení díky obsažené vláknině, tak kvůli doplnění minerálních látek a vitamínů. Při vytváření receptur přesnídávek je pro nás důležité především jejich složení vzhledem k potřebám dětí. V Hami se zároveň snažíme zjednodušit maminkám přípravu – díky svačinkám Hami. I to je důvod, proč jsme například v pražské Hamleys otevřeli dětský koutek Hamíkov, kde je možné strávit celý den a děti nakrmit díky vhodné výživě dostupné na místě“ vysvětluje PharmDr. Martin Myrdacz.
Čím sladké nahradit?
- Slazené nápoje– již od mala zvykejte děti na čistou vodu. Nebude jim tak dělat problém ji pít ani v budoucnu. Chcete jim udělat radost? Připravte během dne ředěný fresh či nedoslazovanou limonádu z ovoce a bylinek. Čaje podávejte přírodní a spíše se vyhněte těm ochuceným ovocným – mají velmi výraznou chuť, dítě si na ni může zvyknouta pak může mít problém vnímat a dobře přijímat jemnější chutě. Pro nejmenší volte čaje s věkovým určením, starším dětem připravte slabší nálev čaje.
- Čokolády a bonbóny– naučte děti zdravě mlsat. Místo sladké sušenky jim ke svačince připravte nakrájené čerstvé ovoce v létě, v zimě pak třeba sušené meruňky v BIO kvalitě (raději ale vždy kontrolujte složení, i zde najdete doslazované; pro děti do 3 let ale sušené ovoce není příliš vhodné). Na cesty si pak pořiďte ovocné či zeleninové přesnídávky v jednorázovém balení.
- Fast food– je na vás, abyste své děti naučili rozpoznat kvalitní jídlo. Klasickým fast foodům se vyhněte a raději zajděte do restaurace nebo si hamburger připravte doma, kde do něj můžete dát přesně to, co máte vy i děti rádi, navíc si sami zvolíte, kolik soli, koření i cukru použijete. Ačkoliv se to nezdá, jen v housce na hamburger je od 4 do 7 g cukru (1–1,5 kostky cukru). Pokud si k tomu přidáme slazený nápoj a množství cukru v kečupu, nemůžeme se divit, že děti s nulovým pohybem tloustnou, a to jsme si ještě ani nedali dezert.
Chcete-li předejít pozdějším zdravotním problémům svých dětí, dbejte na pravidelnou stravu bohatou na živiny, vitamíny, minerální látky a nezapomínejte na vlákninu, kterou v České republice konzumujeme obecně jen střídmě. Naučte své děti vybírat si kvalitní potraviny a jíst hodně ovoce a zeleniny. Předškolní děti by měly mít jídlo rozdělené do 5–6 denních dávek, kdy budou mít 3 hlavní jídla a 2–3 svačinky. Pokud něco zásadně odmítají jíst, nenuťte je. Zkoušejte nabízet různé pestré chutě. Při jídle jděte dětem příkladem – na jídlo si udělejte čas a jezte společně v klidu a pohodě. Nezapomínejte na velké množství zeleniny. Buďte tedy vždy připraveni, ať nemusíte při opuštění domova narychlo kupovat přeslazené pití či fast food.
TIP – Vyrazte s dětmi za pohybem, kamarády a pestrou stravou
To vše najdete v novém dětském koutku Hamíkov přímo v centru Prahy. Hami otevřelo svůj vlastní dětský koutek v srdci nejkrásnějšího hračkářství Hamleys v Praze. Hamíkov se postará o zábavu pro děti od 2 do 5 let, rodiče si zde budou moci vydechnout a zároveň se seznámit s produkty Hami, které je možné dětem rovnou zakoupit na svačinu či oběd.
Kde: Hamleys, Na Příkopě 14, Praha 1
Kdy: Každý den od 10 do 20 hodin