České stavebnictví je nyní na rozcestí. Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz klesá zájem o práci ve stavebnictví už 5 let. V současnosti u nás v tomto oboru chybí kvalifikovaní i nekvalifikovaní pracovníci, což zásadně ovlivňuje jeho další růst. Situaci ve stavebnictví neusnadňuje ani česká legislativa, která jej zatěžuje přílišnou byrokracií. Nové změny pak přinese i rok 2020, kdy se budou dle evropských směrnic stavět pouze energeticky úspornější domy.
Nedostatek lidí brzdí rozvoj
Stavebnictví aktuálně řeší stejný problém jako mnoho jiných oborů – nejsou lidi. A vývoj posledních let říká, že zájem o práci v tomto oboru dlouhodobě klesá. Podle údajů pracovního portálu Profesia.cz, který shromažďuje data o pracovním trhu již od roku 2010, se počet reakcí na inzerované pozice ve stavebnictví po vyrovnaných letech 2011-12 v roce 2013 zvýšil na úroveň roku 2010, a od té doby se stále snižuje. V roce 2017 byl počet zájemců o práci ve stavebnictví poloviční v porovnání s vlnou nejvyššího zájmu v letech 2010 a 2013, vloni ještě poklesl. Čísla z letoška naznačují, že tento trend nadále trvá.
Stavebnictví komplikuje přílišná byrokracie
„Získat stavební povolení nebo územní rozhodnutí na výstavbu i rekonstrukci je stále obtížnější a doba předprojektové fáze až po zahájení výstavby se může natáhnout na dlouhou dobu. Celý průběh pak zahrnuje několik fází. Nejprve předprojektovou přípravu, která trvá zhruba 1,7 roku, v dalším stádiu následuje posouzení vlivů na životní prostředí, jež se vyšplhá průměrně na 2,3 roku. Přibližně tři roky pak trvá vyřízení úředního rozhodnutí a vydání stavebního povolení. Samotná výstavba už se většinou déle než na dva roky neprotáhne. Například Praha se ale může pochlubit i extrémy, analýza totiž odkryla například projekt, který je v procesu schvalování evidování už více než 24 let,“ říká Danica Fleischerová z developerské společnosti Acord Invest.
Na tuto skutečnost také poukazuje poslední studie společnosti Deloitte Property Index, která udává průměrnou délku stavebního řízení v České republice alarmujících 8,9 roku. Česko je tak v rychlosti vyřizování stavebního povolení na 156. místě ze 190 zemí, jak uvádí Světová banka, která každoročně vydává přehled s názvem Doing Business. Kromě rychlosti vyřízení stavebního povolení se také posuzuje transparentnost či celková složitost procesu. Například sousední Polsko se umístilo na 40. pozici, a zaostáváme dokonce i za Rwandou s její 106. příčkou.
Regulace energetické náročnosti budov
Právní úprava energetické náročnosti budov, kterou nařizuje evropská směrnice, si již od příštího roku vyžádá řadu novinek. Počínaje rokem 2020 musí být již všechny nové domy energeticky mnohem úspornější. Nové domy by měly v průměru snížit spotřebu energií zhruba o 10 – 20 %. „Budou se tak stavět stále více pasivní a nízkoenergetické domy, které mají minimalizovanou spotřebu energie, zejména na vytápění a ohřev vody, ale i na chlazení, úpravu vzduchu větráním a klimatizací i energii na osvětlení,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti Wirtuuu.