reklama

Chorvatsko – ráj pro jachting nejen pro Čechy

reklama

Chorvatské pobřeží je jako stvořené pro jachting. Pánbůh zde rozhazoval ostrovy a přírodní krásy otevřenou náručí a svou fantazii nechal propuknout neslýchanou měrou a s překvapující štědrostí. Díky tomu je pro jachtaře chorvatské pobřeží zemí zaslíbenou. A to nejenom pro Čechy, ale i pro ostatní evropské národy či návštěvníky z Asie či USA.

Hlavní zájem se zde projevuje od druhé poloviny května do poloviny října, ale jachting je možný celý rok a každé roční období má svá pozitiva. Putování po moři v mimosezóně je kouzelné svou osamělostí, melancholií pozdního podzimu nebo naopak rozpukem a očekáváním přicházejícího jara.

V okrajových částech roku jsou ostrovy osamělé, ostrovní restaurace zavřené a život se odehrává pouze v malých či větších ostrovních přístavech. Místní lidé jsou příjemní a za městské přístavy se často neplatí, protože se v mimosezóně nevyplatí platit někoho za to, aby vybíral platby za přístav.

„Zato hlavní sezóna je plná lidí, jachtařů i turistů z pevniny. Ostrovní restaurace jsou otevřené a lákají hosty z celého světa včetně čím dál většího množství českých jachtařů, kteří každý rok podléhají kouzlu Chorvatska. Čeští jachtaři jsou po Němcích a Rakušanech třetí nejvíce zastoupenou jachtařskou skupinou v Chorvatsku,“ prozrazuje Jiří Zindulka, zkušený jachtař a zakladatel společnosti Yachting.com, která pronajímá lodě ve velkém nejen Čechům, ale i dalším zájemcům z celého světa.

Chorvatské pobřeží je unikátní svou rozvinutou jachtařskou infrastrukturou. Více nežli 40 skvěle vybavených jachtařských marin rozmístěných jak na ostrovech, tak na pobřeží, nabízí jachtařský komfort v šíři nemající ve světě obdoby. A kde chybí marina, je poblíž nějaký pěkný a malebný ostrovní přístav vybavený mooringy, vodou a elektřinou. A pro milovníky nefalšované přírody a dobrodružství stále zbývá nezměrné množství zátok, v nichž můžete kotvit, a místní znalci najdou i v hlavní sezóně místa, kde budou stát na kotvě zcela sami. Prostě pro každého něco.

Jednotlivé oblasti Chorvatska se od sebe liší a každá má své specifické kouzlo. Při plavbě ze severu na jih nejprve navštívíme pobřeží Istrie a ostrovy v Kvarnerském zálivu. Pobřeží Istrie není bohaté na ostrovy, zato oplývá starobylými přístavy s množstvím památek a romantických zákoutí.

Římský amfiteátr v Pule je druhým nejvýznamnějším amfiteátrem na světě hned za římským koloseem a je situovaný nedaleko přístavu, takže i nejzavilejší nepřítel pohybu se do něj může s minimálním vynaloženým úsilím dostat. Ostrovy v Kvarnerském zálivu jsou ideálním místem pro rodinné plavby. Písčité pláže s mělkým, prohřátým mořem na Krku nebo severu Rabu jsou vhodné i pro malé děti. Pohostinství na Istrii je na vysoké úrovni a kvalita služeb také. Není to ještě Dalmácie a život zde neběží tak pomalu.

Ostrovní říše více na jih nabízí jachting na poměrně dobře chráněném moři. Od pobřeží směrem do moře jde několik linií ostrovů. Na úrovni Zadaru je to nejblíže k pobřeží Pašman a Ugljan, dále Iž, Žut a nejvíce do moře Dugi otok a Kornati. Plavba probíhá většinu času takřka v jezerních podmínkách. Ale samozřejmě, moře nikdy není radno podceňovat a předpověď počasí je to, co určuje bezpečnost plavby.

Oblast mezi Zadarem a Šibenikem je ideální pro začátečníky a málo zkušené jachtaře. Vzdálenosti mezi ostrovy, ostrůvky, zátokami a přístavy jsou tak malé, že to můžete uplavat i na nafukovacím lehátku. Dopluli jste již do Dalmácie a tak i život zde běží pomaleji, v chorvatském tempu. Počítejte s tím a přizpůsobte se. Je to velmi příjemné. Bujarý život probíhá především na pobřeží a na ostrovech je klid a mír. Souostroví Kornat chce navštívit každý, a přesto zde je stále příjemně a jste schopni si najít i v hlavní sezóně zátoku, kde nebude plno lidí.

Zadar a Šibenik jsou architektonické a historické skvosty a několik rezervací a přírodních parků, jako je Telaščica nebo vodopády na řece Krka, vás zcela jistě uchvátí.

Nejjižnější část Chorvatska od Splitu směrem k Dubrovniku nabízí skutečně nejvíc. Zkombinovala se tu historie s přírodními krásami. Trogir, Split, Hvar, Korčulu a Dubrovnik určitě není nutné představovat. Přírodní rezervace a parky, jako je Mljet a Lastovo již nutné představit je. Nádherná příroda, výlety do vnitrozemí, šnorchlování, příjemní lidé, restaurace. A také spousta zátok, nabízejících soukromí i v té nejhlavnější sezóně.

Skvělé pro plavbu s jakoukoliv náplní a v jakékoliv době. Oproti Istrii je zde tepleji a sezóna je na jaře i na podzim minimálně o 14 dní delší. To nejlepší, co zde můžete podniknout, je plavba ze Splitu do Dubrovniku nebo obráceně.

Po plavbě na moři a poznávání památek a přírodních krás přichází hlad a chuť na místní speciality. Pozor na to, že v létě mají některé ostrovní restaurace ceny nasazené hodně vysoko. Je proto dobré pečlivě vybírat a místa si předem rezervovat.

Když se vám ale podaří najít opravdu dobrou restauraci, tak vás čekají gurmánské orgie, které v kombinaci s romantickým umístěním restaurace, nádherným výhledem a velice milou obsluhou, vytváří nezapomenutelný zážitek.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama