Na časté dotazy týkající se chirurgické léčby obezity (tzv. bariatrie) odpovídali přední odborníci na operace žaludku. Lékaři mají k dispozici několik typů bariatrických operací. Mezi současně nejvyužívanější patří laparoskopicky prováděné gastrický bypass nebo tubulizace žaludku. Obě tyto operace jsou hrazeny pojišťovnou a jejich výsledkem je zhubnutí o 30 kg v průběhu jednoho roku po operaci. 90 % diabetiků 2. typu se pak obejde díky operaci do jednoho roku bez užívání inzulinu.
Tématu bariatrických operací se věnuje např. webová stránka www.mojelecbaobezity.cz, kde je k dispozici podrobný popis operací a průvodce pacienta shrnující, co jej čeká před, během a po operaci. Ten, kdo o operaci začne uvažovat, může využít seznam pracovišť, na nichž operace provádí.
Primář MUDr. Michael Vraný, Nemocnice Jablonec nad Nisou
Od jaké hmotnosti (BMI) je operace vhodná a kolik stojí?
Dříve bylo hranicí, kdy byla prováděna bariatrická operace, BMI vyšší než 40, tedy obezita III. stupně. Postupně se ale začala tato hranice snižovat. Obezita totiž často souvisí s dalšími přidruženými onemocněními, jako jsou např. vysoký krevní tlak, cukrovka, ztučnění jater a vysoký cholesterol, které patří do tzv. metabolického syndromu. Další skupinou jsou pacienti, kteří potřebují redukovat váhu před náhradou kyčelních nebo kolenních kloubů. A právě pro pacienty s těmito zdravotními komplikacemi je vhodné a velmi prospěšné podstoupit operaci již při BMI přesahujícím 35. Speciální skupinou jsou nemocní s cukrovkou II. typu, které operujeme výjimečně již od BMI 30, tedy od mírné obezity. Pro znázornění můžeme říci, že se jedná například o 170 cm vysokého pacienta, který váží více než 89 kg. Výsledkem operace je nejen ztráta kilogramů, ale ve většině případů výrazné zlepšení, nebo dokonce vyléčení diabetu. Vhodnými pacienty jsou ti diabetici, kteří podstoupili neúspěšně konzervativní léčbu tabletami a u nichž by mělo dojít k přechodu na aplikaci inzulinu. Samozřejmě s vývojem poznatků o chirurgické léčbě diabetu se indikace upravují právě ve prospěch operační léčby. Všechny typy chirurgických operací žaludku (volíme mezi nimi nejvhodnější dle aktuálního stavu pacienta) jsou hrazené pojišťovnou.
Je po operaci nutné brát léky?
Bariatrické operace jsou prováděny laparoskopicky, přesto u nich existují, zdravotní rizika. Jednak bezprostředně, v souvislosti s vlastním výkonem, jednak v dlouhodobějším termínu do stabilizace celkového stavu, kdy si organizmus musí zvyknout, adaptovat se, na nově vzniklé podmínky. Jako prevence vzniku vředu jsou po dobu 1–2 měsíců přepisovány léky snižující kyselost žaludku. V případě bypassu je vhodné dočasně užívat léky podporující vyprazdňování zbylého žaludku. Vzhledem k tomu, že se po operaci významně sníží vstřebávání důležitých minerálů a vitamínů, je nezbytné zajistit jejich dostatečný příjem. Protože toho není možné v pooperačním období docílit stravou, jsou používány dočasně doplňky stravy, nejlépe ty specializované, které tento nedostatek nahradí v plné míře.
Prof. MUDr. Mojmír Kasalický, CSc., Ústřední vojenská nemocnice Praha
Mohu jíst po operaci vše, případně čeho se mám vyvarovat?
Po chirurgické léčbě obezity je potřeba jíst 5–6 x denně. Krátce po operaci je předepisována tekutá a kašovitá strava, přičemž postupně dochází k zařazování běžných dietních jídel. Stravu je nutné jíst pomalu a vždy ji velice dobře rozžvýkat. Objem stravy musí odpovídat provedené operaci. Nikdy by se nemělo jíst do pocitu tlaku či pocitu na zvracení. Je nezbytné dbát také na správné složení stravy, aby byl zajištěný dostatečný přísun denní dávky vitaminů a minerálů. Dostatečný denní příjem tekutin by měl být asi 1,5–2,5 l a měl by být upraven v závislosti na fyzické námaze a teplotě okolního prostředí. Pro dobrý efekt snížení hmotnosti se samozřejmě nedoporučuje konzumace vysokoenergetických potravin. Je třeba se vyvarovat vysokoenergetických nápojů nebo přislazovaných ovocných šťáv. Ale i nepřislazované čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy mohou obsahovat velké množství kalorií. Nedoporučuje se konzumovat silně kořeněná a neznámá jídla. Dále je vhodná opatrnost při konzumaci alkoholu. Pro zlepšení hmotnostního úbytku je nezbytné přidat a postupně zvyšovat fyzickou zátěž, nejlépe pravidelným (např. 2–3× týdně) cvičením. Při nedodržování těchto doporučení může i po bariatrii hmotnost opět narůstat!
Co se stane s mojí kůží, když po operaci zhubnu?
Změna postavy po chirurgické léčbě obezity závisí na několika faktorech. Například věku, fyziognomii, na elasticitě kůže a v neposlední řadě i na stupni obezity, tedy na velikosti dosaženého BMI. Například u pacienta, který bude mít BMI kolem 60, bude kosmetický efekt (povadlost kůže), po výrazné redukci hmotnosti horší, než u jedince s BMI 40, respektive 35. Také lze říci, že efekt bude jiný u 30leté a u 50leté pacientky. V případě potřeby lze po výrazné redukci hmotnosti při nespokojenosti s kožními převisy provést plastickou operaci. Nejčastěji se přitom provádí plastika břicha a prsou.
MUDr. Martin Hrubý, zástupce primáře chirurgie Turnov, Krajská nemocnice Liberec
Mohu po operaci znovu přibrat?
Operace žaludku je pomůckou k tomu, aby operovaný snadno zhubl. Bohužel ale ani ta není mávnutím kouzelným proutkem. Operace pomáhá díky zmenšení žaludku a zmírnění, nebo zmizení pocitu hladu ke snížení energetického příjmu. Je ale důležité se nepřejídat a sledovat své tělo. Je rovněž nutno zvýšit energetický výdej. To je však pro pacienta, který výrazně zhubne, značně jednodušší. Pacienti, kteří takové změny provedenou, dosahují dlouhodobě velmi dobrých výsledků.
Pokud se po operaci objeví váhový nárůst, a kritické období je nejčastěji kolem druhého až třetího roku po operaci, potom příčinou je opět energetická nerovnováha, resp. přebytek příjmu energie. Z tohoto důvodu jsou pacienti zváni na pravidelné kontroly (v prvním roce 3–4x, ve druhém roce 2x a dále v jednoletých intervalech). Při těchto kontrolách je možné včas problém odhalit a řešit s pomocí dietologa, psychologa či eventuálně zvážit bariatrickou reoperaci.
Co mám dělat, pokud si myslím, že jsem vhodný pacient?
Pokud jste obézní a ani přes vaši snahu zhubnout se výsledek nedostavuje, je vhodné prokonzultovat váš zdravotní stav s odborníkem. Navštívit můžete některé z pracovišť, kde se operace provádí (jejich seznam najdete např. na www.mojelecbaobezity.cz). Doporučení od praktického lékaře není nutné. Na specializovaném oddělení se setkáte s odborníkem na bariatrické operace, který na základě různých vyšetření rozhodne, zda a případně jaká operace pro vás bude nejvhodnější. Řekne vám také více podrobností o tom, co vás před, při a po operaci čeká. V rámci přípravy se setkáte též s internistou, psychologem a nutričním specialistou. Termín operace závisí na možnostech jednotlivého pracoviště, většinou se ale jedná o časový horizont 2–3 měsíců.