Máte problémy, ale nechcete hned běžet k lékaři? Nebo se prostě stydíte o svých trablech mluvit? Možná se „trefíme“ a některé odpovědi vám budou jako ušité na míru.
Ráda bych si nechala odstranit mateřská znaménka. Je lepší laser nebo chirurgický zákrok?
Odpovídá: MUDr: Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology
Pokud lékař určí, že máte znaménko jednoznačně nezhoubného původu, nejčastěji se používá k odstranění vysokovýkonný laser CO2, který znaménko či pihu „odpaří“. Po odstranění přetrvává drobný stroupek, který se přibližně do deseti dnů odloučí. Po odstranění zůstává drobná plošná jizvička, která se časem stává téměř neviditelnou. Ovšem podezřelé, rizikové znaménko je vždy záhodno odstraňovat chirurgicky, tzv. excizí (vyříznutí skalpelem tak, aby se neporušila struktura tkáně), protože je nutné histologické vyšetření tkáně, což u laseru, který vše kompletně „odpaří“, není již možné. Po chirurgickém zákroku vzniká ranka, která se buď ponechá volně zhojit, nebo se uzavře stehem.
Po porodu se mi objevily strie. Ráda bych se jich „zbavila“. Jak mám nejlépe postupovat?
Odpovídá MUDr. Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology
„Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Dobrý efekt může mít i mikroneedling se speciálními roztoky proti striím či po ošetření plazmou. Na starší strie pomůže C02 frakční laser. Pokud nechcete, aby se strie prohlubovali či vznikaly další, je důležitá prevence. Dodržujte proto pravidelný pitný režim a v rizikových oblastech si kůži často promazávejte, doporučují se přípravky s vitamínem E, kyselinou hyaluronovou, Aloe Vera či ricinový olej. Důležité je krémy nanášet masážními pohyby.
Z mladické lehkovážnosti mám tetování, které bych rád již neměl. Lze se dobře a viditelně zbavit nechtěného tetování?
Odpovídá: MUDr. Lucia Mansfeldová, Perfect Clinic Dermatology
Nevydařené tetování lze sice opravit nebo překrýt jiným motivem, ale je to další, nemalá investice, a ne vždy lze takový „cover“ jednoduše provést. Tetování může být také odstraněno laserem. Úspěch ovšem závisí na barevnosti tetování a typu použitých pigmentů. A rozhodně nejde o žádnou levnou záležitost. Odstraňování se totiž většinou provádí v opakovaných sezeních-jedná se o dva až čtyři zákroky, přičemž starší tetování se obvykle odstraňuje snáze než nově zhotovené. Ačkoliv lze odstranit tetování i zcela bez jizev, vždy existuje možnost nekompletního odstranění či jizvení.