reklama

Dermatoložka Kotlasová: Pihy přibývají s věkem

reklama

Máte více pih, než před několika lety? V klidu, je to úplně normální. Někdo může mít „navíc“ dvě, tři, jiný víc. Velkou roli hraje i genetika. Na otázky na toto téma odpovídá MUDr. Zuzana Kotlasová, dermatoložka z Kliniky preventivní dermatologie.

Proč se s přibývajícím věkem zvyšuje počet pih?
Během času naše pokožka ztrácí schopnost pigmentovat rovnoměrně a je náchylnější ke tvorbě různých hyperpigmentací, ale také hypopigmentací, kdy se například na končetinách tvoří světlejší skvrnky než je opálené kožní okolí. Jedná se o přirozený proces stárnutí pokožky s individuálním sklonem, přibývání znamének, pih či jiných pigmentových změn je běžné a normální, pouze je vhodné dbát na pravidelné preventivní kontroly kožního povrchu, které slouží k případně brzkému odhalení negativních kožních změn například nádorového typu. 

Proč se jich někomu tvoří víc a jinému jen pár?
Tento sklon je výrazně individuální a částečně také geneticky/dědičně daný. Velkou roli v negativním slova smyslu hraje UV záření a častá či excesivní expozice naší pokožky tomuto vlivu (slunění, solária).

A jaký je rozdíl mezi pihou a znaménkem?
Jednoznačně toto rozlišení provede až zkušený dermatolog, ať už pouhým okem či bližším vyšetřením dermatoskopem, který nám vyšetřovaný projev několikanásobně přiblíží. Všeobecně lze říci, že piha je drobná světle hnědá skvrnka nejčastěji ve slunci exponované oblasti, plochá, nevystupující nad povrch. Znamínka naopak mohou být tmavěji pigmentovaná, plochá i vystouplá nebo dokonce s bradavičnatým povrchem. Piha naše zdraví nikdy neohrožuje a jedná se čistě jen o případný estetický problém. Naopak znamínka mohou být nebezpečná a je třeba je pravidelně kontrolovat, ideálně 1x ročně, při vyšším počtu projevů i častěji.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama