Se začínajícím školním rokem se do ulic vrací děti, které patří k nejrizikovějším a současně nejohroženějším účastníkům dopravního provozu. S radami, jak nejen školáky připravit na bezpečný pohyb ve vozovce a jak správně reagovat jako řidič, přichází projekt Ty to zvládneš, který realizuje Asociace Záchranný kruh.
K nebezpečnému chování dětí na silnicích patří jejich nepředvídatelnost spojená s rychlostí a zbrklostí. Děti častěji vbíhají do silnice, nebo jsou zahleděny do displeje mobilního telefonu. Kvůli jejich malé výšce je navíc řidiči snadno přehlédnou mezi zaparkovanými auty, keři, či za dopravním značením. „Bezpečné zásady pohybu ve vozovce by měli rodiče dětem vštěpovat už od předškolního věku. K těm nejdůležitějším poučkám patří nevstupovat na silnici mimo přechod. Na přechod by děti nikdy neměly vbíhat, ale naopak musí počkat, až jim řidiči dají přednost. Současně je ale potřeba, aby se v provozu stejně chovali i rodiče, kteří jsou dětem největším vzorem,“ říká Lukáš Huttaz Asociace Záchranný kruh.
Podobně ostražití by ale měli být i řidiči. V místech, jako jsou školy, dětská hřiště, či hustě obydlená místa, by měli být ještě obezřetnější než obvykle. „Nejde přitom jen o vběhnutí na silnici mimo přechod. Například za dopravním značením na ostrůvku nemusí být dítě vůbec vidět a i při dodržení povolené rychlosti na něj řidič nemusí včas zareagovat. V rizikových místech proto doporučujeme zpomalit a zbystřit,“ dodává Hutta.
Desatero, které pomůže ochránit děti v provozuBuďte v provozu dítěti vzorem. Nebezpečné chování od vás snadno odkoukáNaučte dítě správný postup při přecházení silniceVyberte nejbezpečnější trasu do školy. Spolu s dítětem ji několikrát projděte a upozorněte ho na nebezpečné úsekyOblečte děti viditelně, s reflexními prvkyNenechte děti běhat po silnici ani po přechoduNikdy nevjíždějte s kočárkem, kam sami nevidíteKolem škol a hřišť snižte rychlostZbystřete, i když jsou děti na chodníkuNepředjíždějte tramvaj v zastávce bez ostrůvku Neobjíždějte autobus v zastávce |
Zlepšit viditelnost může i vhodné oblečení dítěte a reflexní prvky na oblečení, či školní aktovce, které jsou dnes bez problémů k sehnání. „Dětem, které chodí do školy samy, pomůže, pokud s nimi rodič trasu od domu projde a upozorní je na nebezpečné úseky,“ radí Veronika Krajsová, prezidentka Asociace Záchranný kruh, která sdružuje záchranářské subjekty a další instituce, se kterými vyvíjí a realizuje projekty týkající se informování, vzdělávání a prevence v oblastech běžných rizik a mimořádných událostí.
Pozor na děti za tramvají
Obzvláště riziková místa jsou tramvajové a autobusové zastávky. U nich musí řidiči počítat s tím, že děti můžou do silnice vbíhat i mimo přechod a bez rozhlédnutí, protože chtějí stihnout svůj spoj. Nebezpečí hrozí také vystupujícím cestujícím. „Stojí-li tramvaj v zastávce bez ostrůvku, je řidič povinen za ní zastavit, i pokud má zavřené dveře. Pokud je tramvajových souprav v zastávce více, zastavuje se až za poslední z nich. Řidič se může rozjet teprve poté, co všichni cestující opustí prostor, tramvaj zavře dveře a rozjede se,“ připomíná Krajsová.
Zvláštní pozornost si zaslouží i předjíždění stojících autobusů. Autobus v zastávce je možné předjet jen tehdy, pokud je zastávka přímo u chodníku. I v tomto případě je ale potřeba zpomalit a počítat s tím, že děti mohou vyběhnout před autobusem i mimo přechod. Pokud autobus přepravuje děti a je označen příslušnou značkou, nesmí se předjíždět v žádné zastávce. Bližší informace o projektu naleznete na www.tytozvladnes.cz