reklama

Doll Prague 2017 – místo, kde se potká Západ a Východ

reklama

Od 24. do 26. listopadu 2017 bude ve Slovanském domě v Praze probíhat již 4. ročník unikátní celosvětové výstavy uměleckých panenek a medvídků Teddy. Doplněna bude též o díla předních českých loutkářů a oblast filmové animace. Těšit se můžete nejen na výstavu samotnou, ale také na kurzy vedené předními světovými umělci určené jak pro profesionály, tak laiky. Nezapomněli jsme ani na děti, pro které je připraven například sobotní animační koutek a doprovodný program s animátory Janem Míkou a Lenkou Ivančíkovou.

Na výstavu přijede přes 140 předních umělců z 25 zemí a v Praze se tak na „neutrálním území“ setkají přátelé-konkurenti z celého světa. Skvělá atmosféra je proto zaručena – buďte ve středu světa!

Splněný sen

Nejúspěšnější výtvarníci po celém světě se shodují v jednom – oblast „hraček“, které ve skutečnosti hračkami nejsou, je pro ně srdeční záležitost a celoživotní fascinace. Japonská umělkyně Yumi Hayashi žijící již několik let v Praze mluví za všechny zúčastněné umělce, když říká: „Obor panenek je člověku nejbližší a je starý jako samo lidstvo. Pro mě je panenka živá bytost, která žije svým způsobem. Je v tom tajemství a emoce! V panence se vždy odráží nějaký příběh nebo vzpomínka. Panenka nás provází životem od dětství až po smrt. Je v ní trochu nekonečna a energie universa. Neexistují lidé – dospělí nebo děti, kteří by neměli žádný vztah k panence. “

Takovou srdeční záležitostí je i setkávání se s ostatními „v oboru“ – nezáleží přitom, zda se jedná o panenky, loutky, medvídky Teddy či animaci. Setkání s kolegy je ale jen jednou stranou mince. „Výstava je mimo jiné skvělá možnost vidět reakci návštěvníků a sběratelů na vlastní práci, a tím pádem získat nový impulz. Vždyť pokud je naše práce obdivována, cítíte nával tvůrčí energie a síly,“ říká Marina Dorougush, česká autorka sběratelských medvídků Teddy.

Trnitá cesta

Vytvořit panenku, loutku či medvídka Teddy není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Kvůli tomu je pro umělce tak těžké říci, které z jejich vlastních děl je pro ně nejoblíbenější. „Je pravidlem, že právě ta panenka, kterou právě tvořím, je ta nejmilovanější. Každá panenka má svůj charakter – stejně jako děti.  Ony jsou vlastně mé děti – miluji je všechny!,“ říká ruská umělkyně Olga Sukač.

Zatímco někdy mají umělci od počátku jasno, jak bude dílo vypadat, jindy získává dílo jedinečnou podobu až při samotné tvorbě. Mezinárodní výstavy umělcům v další práci pomáhají. Nejen tím, že jim dodávají inspiraci při setkání se zákazníky a laickou veřejností. „V Praze odborníci potkají své staré přátele a získají nové, mohou představit svou práci, seznámit se s novými trendy a navázat potřebné pracovní kontakty. Ocenění umělců i návštěvníků je to, díky čemu vždy zapomenu na dřinu při přípravě výstavy. A tak letos připravujeme již 4. výstavu,“ říká Bohdana Klátilová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama