Dvě hry, jež spojuje mimo jiné téma nenaplněné lásky, uvidíte již brzy na jevištích Městských divadel pražských. Premiéra Strýčka Váni v režii Petra Svojtky se odehraje v sobotu 4. června v Divadle Rokoko. Na sobotu 11. června chystá premiéru Evžena Oněgina režisér Pavel Khek. Na tiskové konferenci v úterý 31. května obě inscenace představili herci a tvůrci. A na závěr odhalili „zeď zamilovaných“, kterou diváci najdou ve foyer Divadla ABC. První vzkazy svým láskám na ni napsali Oněgin a Váňa.
První červnovou premiérou bude Strýček Váňa, hra A. P. Čechova o velkých touhách a nenaplněných snech, a režisér Petr Svojtka věří, že inscenace diváky osloví: „Cítím se být opilý Čechovem, světem a figurami, které vytváří. A byl bych rád, aby plejáda postav rezonovala i s diváky a aby tam viděli krásných osm návodů, jak nežít.“ A dodává: „S titulní postavou a doktorem Astrovem mě spojuje věk. Stejně jako oni se nyní po dvaceti letech určité životní cesty zastavuji a kriticky reflektuji… A také se zamýšlím nad cestou, kterou ušla naše společnost od listopadu ´89 – stejně jako se Čechovovy postavy zamýšlejí nad tehdejší ruskou společností vpředvečer revolucí. Dosti se identifikuji s životními pocity obou hrdinů.“
„Anton Pavlovič Čechov je v dějinách světového dramatu jedinečnou osobností, jeho hry se i po více než 100 letech hrají po celém světě, takový časový přesah má kromě Čechova snad už jen Shakespeare. Do Divadla Rokoko se Čechov vrací po téměř dvaceti letech a pro herecký soubor je velkou výzvou. Důvodů, proč jsme sáhli po Strýčku Váňovi, je hned několik. Fascinuje nás především jeho nadčasovost a množství témat, která tato hra postihuje. Spousta z nich výrazně rezonuje i v dnešní době, ať už jsou to úvahy o smyslu a naplnění života, o postavení jedince ve společnosti nebo třeba záležitosti týkající se krize středního věku. Přesahů, které mohou oslovit dnešního diváka, je u Čechova ale daleko více,“ vysvětlil dramaturg Jiří Janků.
Vasil Fridrich, představitel titulní role, si poradil s otázkou, zda by šel s Ivanem Vojnickým na pivo, takto: „Na pivo bych s ním šel, je to kluk sympatická, dříč, který umí vzít za práci. No, a najednou přijede stvoření jako z jiného světa, typ ženy, který dosud nemohl vidět. Zbaví ho to veškerých možností žít běžně a je láskou tak paralyzován, že nemůže dělat nic.“ Onu vytouženou ženu si zahraje Zuzana Kajnarová.
Premiéry Strýčka Váni se odehrají 4. a 6. června v Divadle Rokoko, na jevišti dále uvidíte Ninu Horákovou, Aleše Procházku, Radku Fidlerovou, Zdeňka Dolanského, Zdeňka Vencla, Věru Janků ad.
Lásky, které se nestaly
Slavný milostný příběh nenaplněné lásky, hledání smyslu a životního cíle od A. S. Puškina uvede Divadlo ABC 11. června. Dramaturgyně Věra Mašková na úvod popsala, v čem spočívá přitažlivost hry, resp. románu: „Síla romantického příběhu Evžena Oněgina, příběhu velké lásky, která se mine, je v tom, že každý člověk alespoň jednou v životě v podobné situaci byl, každý z nás má v sobě zasuté vzpomínky na lásky, které se nestaly. A tyto lásky mají hořkosladký nádech právě proto, že se neuskutečnily, že se nikdy neutopily v realitě, nikdy nebyly konfrontovány s všedností života. Další devizou románu je, že ve filozofické rovině v sobě nese vzpouru proti malosti a obyčejnosti života.“
Inscenace by měla být výjimečná i díky jevištnímu zpracování: „Poetičnost díla se dá vyjádřit i vizuálně. Od začátku na tom spolupracovali světelný designér Jan Beneš, kostýmní výtvarnice Agnieszka Pátá-Oldak a scénograf Michal Syrový. Výsledkem je, že kdybyste zastavili příběh, obraz sám o sobě píše význam, vnitřní situaci. Snažíme se mluvit i obrazem,“ říká režisér Pavel Khek.
Pro Jiřího Hánu je role Evžena Oněgina velkou výzvou, dlouho nezkoušel inscenaci ve verších, nejtěžší prý je ohlídat, aby repliky dávaly smysl a zároveň nechyběly emoce, také nejde jen tak nahradit slovo, když vám náhodou vypadne text. Představitelka Taťány Petra Tenorová zauvažovala, jak by se zachovala na jejím místě, a přiznala, že neví: „Žena, která by opustila Gremina, by ztratila i samu sebe, hrdost, přestala by si sama sebe vážit, přestal by si jí vážit i Oněgin, tím pádem by to nemělo význam.“ V inscenaci se dále představí Henrieta Hornáčková, Aleš Bílík, Jitka Smutná, Hana Doulová, Jiří Schwarz, Jaroslav Vlach ad.
Zeď zamilovaných
Obě hry spojuje téma nenaplněné lásky, jehož prostřednictvím chtějí Městská divadla pražská divákům různými způsoby inscenace přiblížit. Jedním z nich je i „zeď zamilovaných“, kterou od úterý 31. května najdou návštěvníci Divadla ABC ve foyer a budou na ni moct napsat vzkaz své lásce. Zeď zde bude až do listopadu a v rámci Noci divadel se změří, kolik metrů lásky se povedlo nastřádat. Jako první napsali na závěr tiskové konference na zeď své vzkazy Evžen Oněgin a Strýček Váňa.