reklama

Faktor odvahy: Opalování přísně zakázané?

reklama

Vezměme si situaci. Venku je počasí jako z obrázku, teplota šplhá ke třiceti stupňům Celsia a nám namísto spontánního vylehávání na dece u bazénu bliká v hlavě kontrolka. Ozónová díra se zvětšila, slunce je ostřejší a naše tělo je po dlouhém lockdownu zvyklé akorát tak na tlumené světlo lampy na nočním stolku. Jenže je léto. Slunce bude svítit často, i teplo bude, a představa, že si ho máme užívat v teplákách, není příliš lákavá.

Pojďme si tedy na to společně posvítit. Je slunce opravdu tolik škodlivé? A další otázka. Je ta dvacítka, kterou jsme dosud v Chorvatsku používali od začátku do konce, a občas jsme si vystačili s šestkovým olejem (aby se neřeklo, že si pokožku vůbec nechráníme) stačit? A ještě jedna. Nestává se pověstný faktor 50, který jsme dosud používali jen na spálený nos, alfou a omegou dnešního opalování? Zeptali jsme se MUDr. Zuzany Kolací, dermatoložky z Kliniky YES VISAGE.

Jak byste zhodnotila dnešní situaci, co se opalování týká? V souvislosti s „agresivnějším“ slunečním zářením a s ohledem na to, že jsme nyní byli dlouhou dobu zavřeni doma. Má to nějaký významný vliv na stav naší pokožky? Je připravena na slunce?

V současnosti se výrazně apeluje na tzv. „zdravé opalování“. Víme, že sluneční záření se z několika důvodů stává stále agresivnějším a riziko výskytu poškození kůže jeho vlivem je zvýšené. Zejména po delším období bez slunečních paprsků může kůže citlivěji reagovat na náhle zvýšenou dávku UV paprsků. Vhodnější je kůži vystavovat slunečním paprskům postupně použitím správných opalovacích přípravků a vyhýbat se nejintenzivnějším slunečním paprskům mezi 11.00 – 15.00.

Je důležité znát svůj fototyp? Dokážeme na základě nějakých vzorců předejít spálení?

Je důležité znát svůj fototyp, abychom se uměli adekvátně chránit. Právě proto byla vytvořena škála pro klasifikaci odstínu pleti a její reakce na slunění. Nejsvětlejší fototyp I. podle klasifikace Fitzpatricka je nejrizikovější. Jsou to lidé s porcelánově bílou pletí, často s pihami, světlými vlasy a modrýma očima. Jejich kůže se na slunci bez adekvátní ochrany vždy spálí, nikdy se neopálí. Celkově se rozlišuje šest fototypů, čím tmavší pleť, tím lépe toleruje slunce. Neznamená to však, že pleť, která je tmavšího fototypu, resp. lépe se opaluje, není potřeba chránit. Právě znalostí fototypu a reakcí naší kůže na UV paprsky, se dokážeme správně ochránit před spálením, které může mít i dramatické následky.

Co se děje s kůží, která se spálí? Dokáže se zcela zregenerovat nebo se „následků“ nikdy nezbaví?

Kůže, jakož i většina orgánů a tkání lidského organismu, se dokáže velmi dobře regenerovat. Kůže, kterou si spálíme nesprávným opalováním, se dokáže zregenerovat. Neznamená to však, že nebudeme čelit nepříjemným následkům. V lepším případě si urychlujeme odbourávání kolagenu, který je zodpovědný za pevnost pleti a jeho ztrátou si výrazně urychlujeme tvorbu vrásek. Správně se říkává, že „kůže si pamatuje“. Kromě toho si umíme velmi snadno vyrobit pigmentové skvrny, podpořit vznik různých benigních kožních „výrůstků“ a rozšířených cévek. V horším případě můžeme podpořit vznik zhoubných nádorů kůže!

Lidé si zvykli považovat ochranný faktor 50 za „přehnaný“, dokonce mají pocit, že je zbytečný. Jaký je váš názor? Který nejnižší faktor je přípustný na bezpečné opálení?

Lidé mají často pocit, že používání opalovacích faktorů SPF 50 je přehnané. Neuvědomují si však, že číslo SPF udává, jen o kolik déle mohou pobývat na přímém slunci, aniž by se spálili. Mylná je také představa, že s vysokým SPF kůže nemůže zhnědnout. Osobně preferuji jednoznačně SPF 50.

Je nutné používat jiný ochranný faktor na pláži u nás a jiný u moře?

Je důležité si značení na opalovacích krémech podle fototypu kůže správně vybrat. Číslo SPF poukazuje na kapacitu přípravku blokovat UVB paprsky, které jsou zodpovědné za spálení kůže. Neříká nic o ochraně před UVA zářením, které proniká ještě hlouběji do kůže a může způsobit ještě výraznější problémy. Číslo SPF vyjadřuje čas, jak dlouho dokáže opalovací krém chránit pokožku před zarudnutím a spálením UVB paprsky ve srovnání s tím, za jak dlouho by se spálila bez opalovacího krému. To znamená, že pokud se bez opalovacího krému spálíte na slunci za 30 minut, s použitím SPF 50 se čas, za který se spálíte prodlouží 50x. To však platí pouze tehdy, pokud si ho natřete v dostatečné vrstvě. Co se týče ochrany proti UVA záření, značení na obalech krémů ve světě není jednotné, v EU platí, že ochranný faktor pro UVA záření by měl být minimálně ¹/₃ z ochranného faktoru pro UVB. Pro běžného spotřebitele je postačující sledovat přítomnost jednoduchého piktogramu na obalu UVA v kroužku.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama