Jednoznačná hranice mezi studiem a pracovním procesem se stírá. Mnoho středoškoláků při studiu pracuje a devět z deseti teenagerů plánuje pracovat i při vysoké škole. Firmy se nebrání přijímat stážisty ještě před maturitou, důležitější je motivace. Dvanáctka dětí z projektu Samsung Tvoje šance zvládla za půl roku 80 exkurzí a stáží v zavedených společnostech.
„Učíme děti, aby se nebály oslovovat své známé, známé známých, lidi, o kterých slyšely v médiích, nebo firmy, jejichž činnost se jim líbí a chtěly by se v daném oboru začít rozvíjet. Mezi mladými Čechy a Slováky není tato forma networkingu oproti západním zemím zatím příliš obvyklá, když ale překonají ostych, bývají překvapeni, s jakou ochotou se setkávají,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka společnosti Samsung, která na projektu Tvoje šance pro znevýhodněné děti spolupracuje s neziskovou organizací Nadání a dovednosti.
V rámci projektu se nadaní středoškoláci podívali například do útrob pražského letiště, poznali prostředí organizace Paralelní Polis, centra Impact Hub Praha, navštívili kanceláře Google Prague, mediálních domů, Akademie věd České republiky, Greenpeace, Skupiny ČEZ, Alza.cz a mnoha dalších, kde strávili dohromady kolem 320 hodin.
Podle kariérových poradců je právě získávání informací přímo od profesionálů z oboru v současnosti jednou z klíčových součástí „informálního“ vzdělávání. Nejenom vědomosti, ale i kontakty velmi usnadňují vstup na trh práce a zisk stabilního zaměstnání podle vlastních preferencí. „Spolupráce s firmami a profesionály dovoluje dětem nahlédnout do reálného pracovního prostředí a zjistit, zda je jejich dream job ve skutečnosti takový, jaký si ho představují, anebo by se raději vydaly jiným směrem, což je také dobře. Právě na prahu dospělosti, kdy se děti rozhodují, kam v životě dál, je velmi přínosné poznat osoby, které se podobnou kariérní cestou vydaly, a vyslechnout si jejich příběhy, zkušenosti a rady,“ míní Zelenická.
Pokud má mladý člověk konkrétní představu, kam by se chtěl ubírat, nemusí se zdráhat hledat zdroje, kontakty, které ho v oboru posunou dál, už na střední škole. Stejně jako Matyáš, který do projektu Samsung Tvoje šance přišel s jasnou vizí stát se urbanistou. „Zajímám se o trendy městského rozvoje 21. století, proto jsem oslovil společnost Operátor ICT, která zajišťuje koncept Smart City v Praze. V ní jsem poznal řadu problematik s projektem spojených a potěšila mě otevřenost komunikace stran zaměstnanců i manažerů.Dále jsem využil exkurzi v Institutu plánování a rozvoje Prahy – IPR, a domluvil si týdenní stáž. Na konci srpna jsem pomáhal v kontejneru u Nádraží Holešovice, ve kterém jsme informovali veřejnost o plánovaných změnách v brownfieldu Bubny-Zátory. Součástí práce bylo nastudování celé urbanistické situace a mnoha tematických map, to byla ohromná zkušenost,“ vyjmenoval letošní maturant z gymnázia v Ostravě, který v posledních šesti měsících stihl přečíst několik odborných knih, osobně se setkat s urbanistou a architektem Petrem Kučerou a absolvovat další exkurze, workshopy a vzdělávací kurzy.
Jakákoliv praxe přesahující školu, i dobrovolnictví, má podle osobních koučů zpravidla dopad na osobní zralost mladého studenta. Jeho schopnost nést zodpovědnost za svá rozhodnutí, mluvit sám o sobě a za sebe, pracovat systematicky na úkolech a nečekat, že věci rozhodne někdo jiný. „Pro budoucí kariéru jde o důležité vlastnosti. Vedle networkingu, stáží a exkurzí bych mladým lidem velmi doporučila také učení se skrz tzv. stínování (shadowing). To je v českých reáliích stále trochu opomíjeno, přitom možnost stínovat nějakého experta je pro lidi z praxe méně náročné než formálnější zajištění exkurze, stáže či trainee programů. Například nováček v oboru lektorování mě může sledovat celý můj školicí den, od přípravy, realizace po ukončení. Do mé práce nevstupuje. Jen je pak vhodné ukončit den alespoň 20- až 30minutovým shrnutím si, co se v praxi opravdu dělo, a dát prostor na zodpovězení případných otázek pozorovatele, které si celý den zapisoval,“ poradila další tip pro mladé lidi kariérová koučka Petra Drahoňovská.