Zapomeňte na trend nízkonákladového ubytování při cestování v podobě „couch surfing“ a objevte nový trend – „fish surfing“. Cestování za rybařením se stává čím dál více populárnější aktivitou po celém světě. V Evropě je v současnosti více než 9 miliónu lidí (což odpovídá počtu obyvatel Rakouska!), kteří se věnují rekreačnímu rybolovu. Pro mnohé z nich to už není jen obyčejný koníček, ale způsob života.
„Většinu dní trávím v kanceláři, takže rybaření je takový můj útěk z reality všedních dní,“ říká Nicol, online marketérka ze Slovenska. K rybaření ji přivedl její přítel, který rybaří už celých 20 let. „Když jsme jednoho dubnového večera šli na ryby poprvé, chytili jsme první rybu až někdy o půlnoci! Ale za ten adrenalin a radost to stálo. Seděla jsem tam a dívala jsem se na odraz úplňku na hladině – poprvé v životě jsem cítila klid v duši,“ dodává Nicol, jeden z 250 tisíců uživatelů aplikace Fishsurfing, která spojuje komunitu rybářů.
Takové zážitky jistě rezonují se spoustou rybářů. Nejen proto je vzhledem k aktuální situaci ve světě pobyt v přírodě vyhledávaný více než kdy jindy. O tom svědčí i zvýšená poptávka po vodních domcích, soukromých rybnících či chat u řek. Rybáři, rybářky i milovníci přírody tak vytvořili alternativu, která je v souladu s opatřeními, potřebnou sociální distancí a spojuje možnost vycestovat s jejich oblíbeným koníčkem.
Doposud měli rybáři v případě plánovaní dovolené jen dvě možnosti – zvolit cestovní kancelář nebo cestovat „na vlastní pěst“. „Existuje několik agentur, které se specializují na dovolené s rybařením, ale jejich služby jsou většinou drahé a příliš obecné. Většinou si tedy rybáři dovolenou plánovali sami – ačkoliv třeba dobře neznali danou oblast či místní jazyk,“ vysvětluje Filip Domorád, zakladatel aplikace Fishsurfing.
„Nedostatečná znalost dané oblasti a třeba i nedostatek inspirace, která místa navštívit, mohlo některé lidí od takového výletu odradit. Spousta rybářů navíc cestuje za konkrétním druhem ryb, a i když tuší na jakém místě se nachází, může tu sehrát roli jiná klíčová informace – např. počasí či roční období. Například některé ryby, jako je Siluro, se přesouvají do jiných částí řeky vždy podle změny období,“ dodává Domorád.
Neustále rostoucí komunita rybářů po celém světě věří, že budoucnost cestování s rybařením spojuje to nejlepší z Google Maps, Airbnb a Instagramu v jednom:
● galerii fotografií a videí rybářských úlovků
● místo, kde se budou moct propojit rybáři z celého světa, aby našli inspiraci, zajímavé tipy nebo místní průvodce
● autentický obsah vytvářený uživateli
● největší databázi soukromých rybářských revírů s až 4 000 místy po celé Evropě, rusky mluvících zemích a exotických zemích, jako je Thajsko
● databázi kamenných obchodů a funkci „ubytování pro rybáře“
● vše bez potřeby znalosti cizího jazyka, díky automatickému překladu chatu i článků
Ať už rybaříte, nebo jen si jen chcete naplánovat nová dobrodružství, stáhněte si aplikaci Fishsurfing. Ta je k dispozici v App Store a Google Play. Už nyní zde najdete kempy nebo chaty, které nabízí soukromí a splňují i podmínky momentálně nařízené izolace od okolí.