reklama

Helmu na lyže nosí jen 7 z 10 Čechů. Páteřák dokonce pouze 1 z 10

reklama

Úrazy hlavy a páteře patří mezi nejzávažnější poranění z lyží a často mívají trvalé následky. Přesto dospělí Češi opomíjí důležitost ochranného vybavení a zbytečně riskují. Přitom během jarních prázdnin, které právě začínají, evidují pojišťovny nejvíce škod.

Mezi nejčastější příčiny poranění hlavy a páteře patří srážka s jiným lyžařem nebo nepřiměřená rychlost a následné vylétnutí ze sjezdovky, kde dochází ke střetu se stromem, sloupem lanovky nebo sněžným dělem. „Je velmi důležité, aby lyžaři nepřeceňovali své dovednosti a současně byli zvláště v období jarních prázdnin více obezřetní kvůli zvýšenému počtu lidí na sjezdovkách,“upozorňuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Řadě nehod se také dá vyhnout dodržováním 10 základních pravidel FIS a především používáním ochranných pomůcek, jako jsou helma a chránič páteře.

Dětem rodiče helmu nasadí, sami ale příkladem nejdou

Zejména u dětí je pak nezbytné, aby na svah vždy vyrazily s helmou a v ideálním případě i s páteřákem. To samé platí i pro dospělé. Zatímco jako rodiče jsou Češi v tomto ohledu zodpovědní a v zahraničí nepotkáme dítě bez helmy, sami příkladem nejdou a zbytečně hazardují. Podle aktuálního průzkumu společnosti NMS pro ERV Evropskou helmu vždy nasadí jen 7 z 10 dospělých Čechů. 17 % ji nenosí nikdy a 1 z 10 pak helmu používá jen občas, a to zejména v zahraničí.

Chránič páteře je pro Čechy téměř cizí slovo

S páteřáky je situace ale o dost vážnější. Vždy ho používá jen každé čtvrté dítě a mezi dospělými pouze 1 z 10. Vůbec ho přitom nenosí 75 % dospělých Čechů. Právě poranění hlavy, páteře, a to nejen obratlů, ale také míchy, patří spolu se zlomeninami končetin a zhmožděninami mezi častá zranění, někdy i s velmi vážnými následky.

Mimo helmu a páteřák je také důležité dbát na stav vybavení a fyzickou přípravu. Nesprávně seřízené lyže jsou totiž příčinou každé šesté nehody. Obzvláště před první jízdou je pak důležitá alespoň lehká rozcvička, na kterou ale zapomíná celých 59 % lyžařů. Horská služba dále apeluje na rodiče, aby své děti oblékali do výrazných barev nebo je vybavili reflexními prvky, díky kterým jsou na sjezdovce více viditelné pro ostatní lyžaře.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama