O chrup je potřeba pečovat již od doby, co si chlupáče přinesete domů, prevence je totiž základ. V případě zanedbání hrozí zubní plak, zubní kámen, zánět dásní ale i paradentóza! Na začínající zubní potíže může upozornit nepříjemný zápach z psí tlamy, ale i krvácivost dásní nebo nechutenství. Nenechte to zajít tak daleko. Přinášíme několik tipů, jak udržovat psí chrup zdravý.
Nejčastější potíže
Tak jako u lidí, vše se odvíjí od hygieny a pravidelné péče. Počátek problémů s chrupem spočívá v zubním plaku a kameni. Zubní plak je tenká vrstva na zubní sklovině, která je tvořena bakteriemi a látkami ze slin. Plak je potřeba stále pravidelně odstraňovat. V případě, že ho neodstraníme, vytvoří se zubní kámen. Ten se obvykle začíná u psů tvořit okolo čtvrtého roku života. Nejvíce na něj trpí malá a střední plemena. „Tvorbu plaku ovlivňuje několik faktorů: péče, predispozice, strava, celkový zdravotní stav ale i různé doplňky stravy,“ sděluje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka a dodává. „V případě, že se sejde několik negativních faktorů a zubní plak vznikne, je potřeba jej odstranit ultrazvukem anebo mechanicky v krátkodobé anestezii.“
Ani psům se nevyhýbá nepříjemný zánět dásní. Dochází k jejich krvácení a postupně se odhalují zubní krčky a kořeny. Chrup začíná být citlivý a bolet – dásně jsou začervenalé a bolí. To vše stejně tak jako výskyt zubního kamene ohlašuje nepříjemný zápach z tlamy. Naštěstí i zánět dásní lze léčit. Veterinář může doporučit speciální roztoky určené k oplachu, v případě horšího stádia pak i antibiotika v tabletách. Paradentóza vzniká v případě, že se zánět dásní neléčí. Paradentóza může vést, až k tomu, že se začnou tvořit v dásních kapsy, v nichž se drží bakteriální infekce, která ničí periodontální vlákna. Zub je po čase zcela uvolněn a vypadává. Tento proces je nevratný.
Péče o chrup
Péče o chrup začíná volbou správného krmiva. „Kromě něj byste neměli zapomenout na každodenní pravidelnou péči – která obnáší čištění zubů, kvalitní žvýkací pamlsky, ale i přidávání správných doplňků stravy. Při prevenci zubního plaku a kamene může pomoci doplněk stravy v podobě mořské řasy Kelpa Marp Holistic,“ doporučuje Martin Pučálka a dodává. „V případě, že máte doma štěně je vhodné používat olej z tresčích jater, který podporuje správný růst zubů, kostí ale i pomáhá při problémech se srstí, kůží, ale i zrakem či klouby.“
Jak správně čistit zuby?
Pořiďte si měkký kartáček určený pro psy a enzymatickou pastou. Věnujte čištění každý den 3 minuty. Krouživými pohyby jemně přejíždějte po zubech. Kromě toho můžete do vody, kterou má pes k dispozici, přidat i roztok proti tvorbě plaku a zápachu z tlamy. Super pomocníkem jsou i kvalitní hračky, kdy si pes plak čistí v rámci možností svépomocí. Pokud ale vidíte, že psa zuby bolí, jsou citlivé anebo, že se plak proměnil v zubní kámen, na nic nečekejte a vydejte se k veterináři, který se specializuje přímo na chrup.