reklama

Imunita a těhotenství, můžou spolu souviset?

reklama

Správně fungující imunita je pro nás dnes to nejcennější, co můžeme mít. A nejen že nás dokáže ochránit před nakažením, ale zároveň nám může být nápomocná i při snaze o miminko. Jak je to možné?

Páry spolu teď tráví víc času než obvykle, pro některé to tak může být ideální čas, kdy založit rodinu. Roli zdravě fungujícího imunitního systému bychom v této oblasti neměli podceňovat. Nejen že nám může pomoct v boji s nachlazením, ale pokud ho podpoříme vhodnými přípravky, může být i vynikajícím pomocníkem při snaze o miminko. A to jak u žen, tak u mužů. Při podpoře imunity se zaměřte na zinek, selen, vitamín D3, kyselinu listovou a inositoly.

Párová kůra na podporu imunity i plodnosti

Pokud se rozhodnete pro kůru na podporu plodnosti, zaměřte se na látky, které budou blahodárně působit hlavně na imunitu vás i vašeho partnera. Jednou z takových látek je selen, který působí pozitivně na imunitní systém a zároveň podporuje spermatogenezi, tedy správný vývoj mužských pohlavních buněk. Zinek je zase jedním z aktérů správného dělení buněk, svou roli tedy sehrává jak v obranných reakcích těla, tak při vývoji embrya.

Další z látek podílejících se jak na normální funkci imunitního systému, tak na otěhotnění, je vitamín D3, jehož nedostatek může způsobit problémy s uhnízděním embrya.

Vitamínu D3 má velká část české populace nedostatek. Přitom je důležitý pro tvorbu estrogenů a správné fungování imunitního systému. Je-li imunitní systém ženy narušen, může bránit uhnízdění embrya nebo proti němu vytvářet škodlivé protilátky,“ říká gynekoložka MUDr. Radka Gregorová z Lékařského Domu na Praze 7.

Začněte u svého talíře

Náš jídelníček je spolu s aktivním životním stylem alfou a omegou v podpoře imunity. Oba tyto aspekty mohou v době omezení dostat zabrat. Rutinu a nedostatek sociálních interakcí zaháníme návštěvou našich spíží a lednic, pohybu v těchto dnech také nedáme tolik, co dřív. Může se tak stát, že budeme mít nedostatek pestré stravy a důležitých látek. 

Pokud si nejste jistí, zda je váš jídelníček opravdu vyvážený, pořízením multivitamínů nic nezkazíte. Při snaze o miminko se při jejich výběru zaměřte na ty, které jsou určené přímo párům snažícím se o těhotenství. Ne všechny ale mají úplně ideální složení.

Při výběru vitamínového doplňku je důležité, aby obsahoval kyselinu listovou v dostatečném množství, minimálně 400 mikrogramů. Ideální je zvolit přípravek, který obsahuje již naštěpenou kyselinu listovou ve formě jejího aktivního metabolitu, který tělo může přímo využít. Je tím zaručen dostatečný příjem kyseliny listové i ženám, které mají defekt v enzymatickém štěpení kyseliny listové, takzvané mutaci MTHFR,“ vysvětluje doktorka Gregorová.

Další klíčovou látkou napomáhající otěhotnění jsou inositoly. Ty by měly být hlavní složkou výživy před i během těhotenství, protože dokáží tělo na tak fyzicky náročný proces dobře připravit. Inositoly patří mezi skupinu vitamínů B a mají svou úlohu například při dozrávání spermií.  Kombinaci dvou forem inositolů (myo-inositol a d-chiro-inositol) pomáhá zpravidelňovat menstruační cyklus a podporuje ovulaci. Zároveň zlepšuje kvalitu vajíček i spermií.

V případě, že se páru několik měsíců nedaří otěhotnět a neužívá žádné doplňky stravy podporující plodnost, je určitě vhodné s nimi začít. Nezbytným krokem je i úprava životního stylu. Důležitý je dostatečný spánek a omezení alkoholu i kouření,“ uzavírá gynekoložka.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama