Bolesti kloubů umí udeřit náhle a bez ohledu na věk. K nejproblémovějším patří kolenní, hlezenní a kyčelní klouby. Chcete-li předcházet zdravotním problémům, vyvarujte se nadměrnému přetěžování kloubů, hlídejte si váhu, dbejte na výživu a zdravý životní styl.
„Jako účinná prevence funguje přiměřená pohybová aktivita, která nepřetěžuje klouby. Vhodné je například plavání nebo rehabilitace ve vodě, klouby jsou v tomto prostřední odlehčené a snadněji se s nimi pohybuje,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Infinity Clinic a Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.
Omezte zátěžové sporty
Sporty, které nejvíce ohrožují klouby, jsou obecně ty, které jsou spojeny s nárazovým zatížením kloubů. Jde například o tenis nebo squash. Dále jsou to kolektivní sporty jako je volejbal nebo fotbal, u kterých je obtížné přizpůsobit tempo dle vlastní potřeby. Pokud si nejste jistí, zda vám určitý pohyb škodí či nikoliv, poraďte se se svým rehabilitačním lékařem.
Zapojte posilující přípravky
Nejčastější příčinou bolesti kloubů je opotřebení kloubní chrupavky, která ztrácí svoji pružnost a ztenčuje se. Podpůrně mohou působit přípravky s obsahem například glukosamin sulfátu, chondroitin sulfátu nebo kyseliny hyaluronové.
Vyhledejte lékaře, zkuste léčebnou rehabilitaci
Při déle trvajících bolestech není od věci vyšetření lékařem, který poté stanoví diagnózu. Především je třeba rozlišit, zda se jedná o poškození měkkých tkání kloubů, nebo zda jde o poškození chrupavky jako například u artrózy. Lékaře vyhledejte i v případě, kdy se k bolesti přidávají další příznaky, jako jsou otok nebo zatuhnutí. „Zpočátku lze problémy s klouby řešit i pomocí léčebné rehabilitace. S metodou INFINITY vás fyzioterapeut při rehabilitaci naučí cviky, které synchronizují funkci postiženého kloubu a zároveň nepřetěžují klouby,“ uzavírá primářka Infinity Clinic a Rehabilitačního Michaela Tomanová.