O chrup kočky se sice nemusíme starat tak pečlivě, jako o ten svůj, ale měli bychom dbát na to, aby se našim čtyřnohým miláčkům neudělal nepříjemný zubní kámen a zánět dásní, který může zvíře nepěkně potrápit.
Pokud máte malé koťátko, tak mu kolem pátého měsíce života začíná tzv. přezubování. „V tomto období mohou kočky okusovat nábytek, aby se jim ulevilo od bolestivého tlaku. Je dobré jim proto dávat různé hračky na žvýkání. Tím uchráníte svojí domácnost, především pak kabely od elektroniky. V té době dávejte kočce spíše mokré krmivo. Granule by mohly dráždit. Do přezubování nezasahujte, je to přirozený proces, který se vyřeší sám,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.
V dospělosti má kočka okolo třiceti zubů. Na rozdíl od psa není její chrup uzpůsoben ke konzumaci (drcení) větších kusů potravy, jako jsou třeba kosti, protože je určen k lovu a k jedení menší kořisti, například myší.
Dospělá kočka je často náchylná k zubnímu kameni a paradentóze (většinou od dvou let). Je proto důležité jí dvakrát do týdne čistit chrup. Nepoužívejte klasický zubní kartáček, je příliš tvrdý. Alternativou může být měkký dětský kartáček. Nejlepší je ale bílá vata namočená v peroxidu vodíku nebo slané vodě. Použít můžete i speciální zubní pasty. Varovným signálem, že s chrupem kočky není něco v pořádku je zápach z tlamy, náhlé odmítání suchých granulí, krvácení dásní, změna barvy dásní nebo když kočka nemůže zavřít tlamičku.
Nemocné dásně často vznikají z nahromaděného plaku, který má v sobě mnoho bakterií, které mohou vnikat do těla kočky například z plic a jater.
V rámci prevence byste měli jednou za půl roku jít s kočkou k veterináři na prohlídku chrupu.