Janáčkova filharmonie Ostrava oslaví v lednu 2019, ač to pro tak vitální dámu zní neuvěřitelně, už 65. narozeniny. Na oslavy, které budou spíše symbolické, se patřičně připravuje. Vše, co se chystá, se nese v duchu jediného hesla – to nejlepší pro posluchače.
„Myslím, že mohu s hrdostí tvrdit, že program, který jsme pro Vás s kolegy v posledních měsících intenzivně připravovali, daleko překračuje hranice našeho regionu a potvrzuje mezinárodní renomé našeho orchestru. Janáčkova filharmonie tak do svého města přináší to, co můžete běžně slýchat na pódiích ve Vídni či Londýně nebo na mezinárodních hudebních festivalech,“říká ředitel JFO Jan Žemla.
Symfonické cyklya Janáček
Dramaturgie dvou velkých (jako jediné obsahují pět koncertů) symfonických cyklů, které jsou pro přehlednost označeny písmeny A a B, je vedena snahou nabídnout Vám co možná nejpestřejší programovou skladbu jednotlivých koncertů. Ve výběru skladeb je pochopitelně zohledněna skutečnost, že v roce 2018 si připomínáme Janáčkovo výročí. Koncerty, na nichž zazní jeho skladby (např. Zahajovací koncert, kde se v jedné ze scén opery Příhody lišky Bystroušky představí hvězdná dvojice zpěváků – Patricia Janečková a Jan Martiník) jsou automaticky součástí projektu Janáček Ostrava 2018. Opomenuta ale nezůstala ani další výročí.
Proto se můžete těšit na díla Clauda Debussyho (v listopadu Moře a v prosinci předehra k Faunovu odpoledni), od jehož úmrtí uplynulo letos 100 let. Dalším „jubilantem“ je pak Leonard Bernstein, který se před 100 lety naopak narodil. Z jeho tvorby zazní např. (sice až v lednu) na Novoročním koncertě Symfonické tance ze slavné West Side Story.
Chybět ale samozřejmě nebudou ani díla dalších velikánů – Mozarta, Čajkovského, Dvořáka, Šostakoviče, Beethovena, Rachmaninova a dalších. Zároveň v Ostravě přivítáme celou plejádu špičkových interpretů a dirigentů, mezi nimiž je i argentinská operní diva Bernarda Fink, která se ujme vokálního partu v monumentální Mahlerově Symfonii č. 3 na závěrečném koncertu sezóny.
Láska na první poslech a mladé talenty
Po dvou sezónách lze konstatovat, že koncerty cyklu označeným písmenem C aneb Láska na první poslech posluchače baví, proto je připraveno pokračování. Hudební cesta tentokrát povede do světa tance nebo filmu, na programu je i tzv. programní hudba nebo zjednodušeně řečeno hudební příběhy a jeden díl bude patřit fenomenálnímu skladateli Ludwigu van Beethovenovi. Koncerty budou opět komentované a úlohy glosátorek se pro změnu ujmou ženy.
Svěží a neotřelou dramaturgii díky mladým talentovaným umělcům (studentům středních a vysokých uměleckých škol, kteří byli vybráni v interpretační soutěži JFO) a jejich výběru skladeb přináší cyklus Jeunesses musicales, jemuž náleží písmeno E. Mladí muzikanti každý rok dokazují, že si s těmi slavnějšími a zkušenějšími v ničem nezadají.
Gong nebo komorní koncerty
Na koncertech v Gongu (logicky nesou písmeno G), které si nacházejí stále více příznivců, přivítáme vynikající zpěváky v čele s Vojtou Dykem nebo Anetou Langerovou.
Čtveřici komorních koncertů (K) vévodí hvězdné dvojice. První tvoří Lukáš Vondráček (vítěz soutěže královny Alžběty) s Rusem Alexejem Stadlerem, druhou pak sesterské duo z Lotyšska Baiba (rovněž vítězka soutěže královny Alžběty) a Lauma Skride.
Klavírní recitálypokračují
Sejdou se Francouz, Rus, Ir a Ital. A co mají společného? Jsou to všechno vynikající pianisté a vystoupí v rámci 2. ročníku cyklu klavírních recitálů Janáčkovy filharmonie. Cyklus, nad nímž opět převzala záštitu společnost Vítkovice Steel, měl v uplynulé sezóně úspěšnou premiéru a letos pokračuje.
Francouz Rémi Geniet má na kontě druhé místo ze soutěže královny Alžběty v Bruselu, je nejmladším vítězem Mezinárodní Beethovenovy soutěže v Bonnu a v roce 2015 získal 1. cenu na prestižním klání Young Concert Artists International Auditions v New Yorku. Rus Nikolaj Luganskij, který se v roce 2015 blýskl svým výkonem na koncertě s Českou filharmonií je umělec vybavený nejen fenomenální technikou, ale též hlubokým hudebním cítěním.
Charismatický Barry Douglas ze Severního Irska si s ostatními v ničem nezadá. Jeho hvězdnou kariéru odstartovalo vítězství v Mezinárodní klavírní soutěži Čajkovského v Moskvě v roce 1986. Čtveřici doplní Ital Federico Colli. Umění tohoto majitele první ceny z Mozartovy soutěže v Salzburgu v roce 2011 a Zlaté medaile z Mezinárodní klavírní soutěže v Leedsu v roce 2012 jsme, nebýt nemoci, mohli jeho umění Ostravané obdivovat již v uplynulé sezóně. Tentokrát snad jeho recitál nic nezhatí.
Pro ty nejmenší a worshopy
V abecedě cyklů nechybí ani písmeno D, které je již několik sezón vyhrazeno pro koncerty-představení určené pro rodiče s dětmi. Originální a vtipná nedělní odpoledne jsou rok od roku lepší a baví se na nich nejen děti, ale i jejich doprovod.
Nechybí ani koncerty pro školy a nejrůznější workshopy – batolaty počínaje a Filharmonií plus pro starší a pokročilé konče. Novinkou, která, jak věříme, se uchytí, jsou workshopy pro „hravé“ dospělé. Lekce jsou určeny pro všechny, kteří chtějí rozehrát hru se svým tělem, hlasitě si společně zazpívat, vyzkoušet si hru na nástroje orffovského instrumentáře nebo na boomhackery. Důležitým partnerem jim bude hudba, ať už ta klasická či populární.
Na jednotlivé cykly nebo na šestici koncertů dle vlastního výběru v rámci kombi abonmá je výhodné zakoupit abonentku (předplatné), díky ní totiž získáte výraznou slevu.
Švýcarsko a Polsko
Orchestr čekají také významná vystoupení na tuzemských festivalech i koncerty v zahraničí, z nichž za zmínku určitě stojí „předsezónní“ účast na festivalu ve švýcarském Murtenu (srpen 2018) a listopadový zájezd do Polska (Kielce, Gorzów, Koszalin, Sczecin a Katovice).
Janáčkova filharmonie Ostrava děkuje za podporu především svému zřizovateli statutárnímu městu Ostrava a také Moravskoslezskému kraji. Ostravský orchestr se těší na společná setkávání na koncertech,k nimž kromě těch abonentních již tradiční patří stálice v podobě Vánočního, Novoročního a dalších mimořádných koncertů.
„Koncertní sezóna JFO je přehlídkou vrcholného interpretačního mistrovství a je jen na Vás, jakého sólistu, dirigenta, skladatele či sólový nástroj si vyberete pro svůj zážitek z kvalitního umění na světové úrovni,“dodává Jan Žemla.