Šaty lososové nebo meruňkové barvy? Je v tom opravdu rozdíl? Nebo ženy vidí některé barevné odlišnosti, které muži nerozeznají? Kde je pravda a kdo je na tom se zrakem opravdu lépe?
Obecně se dá říci, že zrakové funkce zdravého oka nejsou závislé na tom, zda jste muž či žena. Pravda ovšem je, že existují jisté oční choroby, které postihují častěji jedno či druhé pohlaví. Pohlaví má tedy určitý vliv na četnost výskytu nebo průběh určitého onemocnění.
Typickým příkladem může být vrozená porucha barvocitu pro červenou nebo zelenou barvu, která postihuje častěji muže (2-6% populace) než ženy (0,5%). „Geny kódující červený a zelený pigment obsažený v čípcích fotoreceptorů se totiž nacházejí na chromozomu X a jejich porucha se tedy řídí X-vázaným typem dědičnosti,“vysvětluje doktor Tomáš Jurečkaz oční kliniky Lexum.
Naopak u žen se častěji vyskytuje tzv. exsudativní věkem podmíněnámakulární degenerace. U těchto věkempodmíněných chorob je přihodnocenívlivupohlaví nutné zohlednit fakt, že se ženy dožívajíobecně vyššího věku.
Rovněž jednotlivé formy zeleného zákalu (glaukomu) se u obou pohlaví objevují s různou frekvencí výskytu. Ženy trpí více zeleným zákalem s uzavřeným úhlem, muži pak zeleným zákalem s pigmentovou disperzí (v poměru 3:1). Ženy jsou přibližně dvakrát častěji postiženy glaukomem s normální tenzí a mají i citlivější terč zrakového nervu na působení nitroočního tlaku.
U šedého zákalu (katarakty), jednoho z nejčastějších očních onemocnění, zaznamenaly populační a případové studie malé zvýšené riziko u žen. Jiná studie (Beaver Dam Eye Study) prokázala možný protektivní účinek estrogenu proti rozvoji šedého zákalu.