reklama

Konto Bariéry vyhlašuje veřejnou sbírku na přístroj, který dokáže dočasně nahradit srdce a plíce

reklama

Kritické selhání srdce nebo plic. Stav, který může znamenat konec. Díky rychlému zásahu a péči odborníků nemusí. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze využívá pro tento účel mimo jiné takzvanou mimotělní membránovou oxygenaci (ECMO). Vytíženost tohoto přístroje je obrovská, pro potřeby nemocnice již nedostačující. Konto Bariéry proto vyhlásilo veřejnou sbírku na další přístroj.  

„Mimotělní membránová oxygenace (ECMO) se využívá pro krátkodobou podporu u onemocnění, při nichž nejsou srdce a plíce schopné plnit svou funkci a nereagují na běžnou léčbu, včetně léků a umělé plicní ventilace,“ vysvětluje doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., zástupce přednosty kliniky, vedoucí lékař koronární jednotky, II. interní kliniky kardiologie a angiologie, VFN a 1. LF UK v Praze.

Laicky řečeno: životní funkce – dýchání, srdce a krevní oběh selhávají. Díky systému ECMO je možno nahradit činnost srdce a plic do doby, než svoji funkci obnoví nebo se nepřistoupí k nějakému jinému řešení. Je to v zásadě jednoduchá forma mimotělního oběhu, který se jinak používá při operacích srdce. Může se využívat po dobu několika dnů až týdnů.

Když jde o lidské životy, tak Konto Bariéry nemůže zůstat lhostejné. Argumenty odborníků z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byly tak přesvědčivé, že jsme se bez váhání rozhodli sbírku vyhlásit a zaštítit,“ říká Mgr. Božena Jirků, ředitelka Konta Bariéry.

Nový přístroj ECMO stojí 2 miliony korun. Přispět je možné na transparentní účet Konta Bariéry 17 111 444/5500, variabilní symbol 8888.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama