Ačkoliv je aktuálním trendem a symbolem mužství bujný plnovous, k ženám stále spíše patří hladké nohy, dokonale jemná třísla a podpaží bez chloupků. Zejména v letních měsících je třeba na tento standard více dbát. Ať už se rozhodnete pro žiletku, vosk či epilaci laserem, vězte, že chloupků se nikdy zcela nezbavíte. Pojďme si zopakovat pravidla, kterými je dobré se řídit a vyvrátit mýty spojené s odstraňováním ochlupení.
Základně je třeba vysvětlit rozdíl mezi depilací a epilací. Depilace je krátkodobé odstranění chlupu s kořínkem či bez, aniž dojde k poškození vlasového folikulu. Je prováděna žiletkou, vytrháváním nebo krémem. Epilace je oproti tomu trvalé odstranění chlupu s vlasovým folikulem nejčastěji za pomoci laseru, intenzivního pulsního světla nebo elektrické jehly. Nejrozšířenější depilační metodou je klasické holení. Jedná se o povrchovou úpravu jejíž aplikaci zvládne každý sám doma. Často se říká, že holením chlupy sílí. To není pravda. Žiletka pouze seřízne chlup šikmo a důsledkem toho je, že vypadá silnější a tmavší. Bohužel holení zajistí hladkou kůži jen na pár hodin, takže mu na pomyslné paty šlape vosk. Metoda účinná a oproti holení i dlouhodobější, ale velmi bolestivá. „Nepříjemnostmi, které depilaci často provází, jsou následná podráždění a zarůstání chloupků,“ upozorňuje MUDr. Daniel Struppl primář kliniky GynCentrum.
Alternativní a v poslední době velmi rozšířená je depilace cukrovou pastou. Ta má obdobný účinek jako vosk, ale s menším utrpením. Velkou nevýhodou vosku a pasty je, že pro jejich aplikaci je nutné, aby byl chlup značně narostlý, což je zejména v letních měsících velmi neestetické. I z toho důvodu se stále více milovníků kůže bez chloupků uchyluje k metodám finančně náročnějším, ale o to pohodlnějším a především trvalejším. Účinnost epilace závisí na mnoha faktorech, vedle síly a intenzity ochlupení je to především kvalita přístroje, kterým je prováděna. Rozdíl mezi lékařskými vysokovýkonnými epilačními lasery na klinikách a fototerapeutickými přístroji v kosmetických salonech potvrzuje i primář Struppl. Druhé jmenované totiž podle něj nedokáží zničit všechny zárodečné buňky chlupových kořínků, pouze jejich růst přechodně utlumí.
„Zatím nejlepší výsledky, s kterými jsme se na klinice setkali, má diodový laserEPILIA. Odstraňuje 80 až 90 procent chlupových váčků, a to po čtyřech až šesti aplikacích. Navíc chloupky, u nichž nedojde k odstranění, jsou pak slabší a světlejší,“dodává MUDr. Daniel Struppl.Ošetření diodovým laserem je prakticky bezbolestné, lehké zarudnutí mizí do 24 hodin. Metoda je vhodná na odstranění chloupků na všech místech včetně obličeje, podpaží, intimních oblastí, hrudníku, břicha, dolních a horních končetin, zad a dokonce i kompletně celé tělo. Nejčastěji klienti využívají balíčky po pěti aplikacích ve výši několika tisíc korun.