Třicet let letos uplyne od úmrtí dvou autorů, kteří svá nejvýznamnější díla vytvořili v obdobích nesvobody za extrémního politického nátlaku – českého básníka Jaroslava Seiferta a argentinského prozaika a novináře Antonia di Benedetta. Jejich životu a literární tvorbě bude věnován pátý ročník cyklu Bienále Kafka – Borges / Praha – Buenos Aires, který se uskuteční od 21. do 23. září v Praze.
Akce nabídne tematickou přednášku, literární semináře, film, výstavu i kulturní večer s tancem a literaturou na pražské Náplavce. „Pod symboly dvou světoznámých spisovatelů, Franze Kafky a Jorge Louise Borgese, představuje Bienále argentinskou a českou kulturu prostřednictvím literatury, hudby, výtvarného umění a latinskoamerického a středoevropského myšlení,“ říká Markéta Mališová ze Společnosti Franze Kafky, která akci zastřešuje spolu s argentinskou organizací Fundación Internacional Jorge Luis Borges.
Pátý ročník přehlídky zahájí 21. září ve 12:00 ve své rezidenci primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová společně s jedním z nejvýznamnějších hostů Bienále – manželkou a spolupracovnicí J. L. Borgese Maríí Kodamou. Ve stejný den proběhne od 19.00 přednáška argentinského psychoanalytika a spisovatele Arnolda Libermana v Maiselově synagoze na téma Franz Kafka, osamělý pražský prorok.
Ve čtvrtek 22. září od 18:00 se v Institutu Cervantes v Praze uskuteční literární seminář o Jaroslavu Seifertovi a Antoniu di Benedettovi na téma Možnosti tvorby. Následovat bude od 19:30 projekce filmu Aballay, muž beze strachu podle stejnojmenné povídky Antonia di Benedetta.
Společnost Franze Kafky bude 23. září od 11.00 hostit literární dokumentární výstavu Pedra Tena Teny s názvem Kafkův vliv na španělskou literaturu a od 11.30 seminář o recepci díla Franze Kafky a Jorge Luise Borgese v ČR a v Argentině. Od úmrtí Jorge Luise Borgese uplynulo letos rovněž 30 let.
Široké veřejnosti bude v poslední den Bienále určena podvečerní multižánrová argentinsko-česká kulturní akce na pražské Náplavce s názvem La Boca. Od 18:00 navodí atmosféru emblematické čtvrti La Boca v Buenos Aires, kde se po staletí vyloďovali evropští osadníci a přistěhovalci do Argentiny. Tematické argentinské tango zatančí na náplavce pražské taneční školy tanga, těšit se můžete i na živou hudbu s Markem Stefanem či na volné seskupení vyznavačů latinskoamerického lidového tance Chacarera. Divadelní skeče z představení Tango, ó tango, jehož autorkou je Anna Polívková, představí soubor La Fabrica. Chybět nebude ani trh s typickým argentinským jídlem a nápoji: lomo, empanadas, maté atd.