Pyramida, dům v Mariánských Lázních z 19. století, jehož současná podoba je dílem jednoho z předních tamních architektů s charakteristickým rukopisem Josefa Forbericha, změní majitele. Dům s názvem Pyramida vlastnila po celých sto let jedna rodina a budova si i dodnes zachovala své původní jméno. Nyní čeká dům s dvaceti šesti byty změna vlastníka. Dobrovolnou dražbu vyhlásila v těchto dnech renomovaná realitní společnost Naxos, která se zaměřuje na prodej velikých komerčních nemovitosti. Nejnižší podání je 122 milionů korun, licitovat se bude 20. prosince v pražské aukční síni Sacre Coeur.
Dům Pyramida v Ruské ulici v centru Mariánských Lázní nedaleko kolonády a městského parku se dočkal v nedávné době rekonstrukce a kolaudoval se minulý rok. „Stal se z něho dům s luxusními byty a prostorným sedmipokojovým apartmánem. V přízemí jsou komerční prostory a k dispozici je také čtyřicet devět garážových stání. Nachází se na atraktivním místě s velmi dobrou dopravní dostupností,“ říká obchodní ředitel Naxosu Libor Nevšímal.
„Dům je zajímavý pro investory, kteří dům po vydražení následně rozprodají po jednotlivých jednotkách. Anebo ty, kteří pak budou byty pronajímat. Vhodná je i kombinace obou možností,“ dodává.
Pyramidu postavil v roce v roce 1841 krejčí Michael Neubert. A pak se dědila z generace na generaci. Na počátku 20. století dal domu podobu, jakou známe dnes, architekt Josef Forberich, známý stavitel pohádkových romantických vil, které jsou i dnes chloubou lázeňského města.
Kromě vil, jejichž názvy jsou odvozené od pohádek o Šípkové Růžence a bájné hoře, je Forberichovým dílem také hotel Svoboda v Mariánských Lázních, tehdy Carlton, a kostel sv. Anny v nedaleké obci Velká Hleďsebe.
Na dům Pyramida přistavěl kdysi Forberich patro a novou mansardu. Přibylo také šest balkónů. Po 2. světové válce stát dům zkonfiskoval. A od roku 1946 v něm byl internát tehdejší Státní odborné hotelové a pohostinské školy v Praze, později také ubytovna Západočeského symfonického orchestru v Mariánských Lázních.