V průběhu léta jsme se mohli setkat s nespočtem internetových vtípků, fotomontáží a senzačních zpráv. Nejmladší generaci nejvíce zaujaly virální memy s tématikou záhadné Oblasti 51. Zjistila to společnost Kaspersky v rámci svého výročního letního reportu, věnovaného bezpečnosti dětí na internetu.
O Oblasti 51 koluje spousta fám a polopravd. Nejčastější z nich je ta, která říká, že se v této oblasti nachází výzkumné zařízení americké vlády, kde USA zkoumají mimozemšťany. Řada lidí se rozhodla přijít pravdě na kloub a založila Facebookovou událost s popiskem „Sejdeme se u turistického Alien Centra u Oblasti 51 a naplánujeme náš vstup“.
Jednou z pozoruhodných událostí uplynulého léta byl komický plán na provedení útoku na vojenskou základnu USA v Nevadě – označovanou jako Oblast 51. Ta je už od 40. let v povědomí široké veřejnosti jako údajná tajná základna amerického letectva, kde dochází k výzkumu mimozemské civilizace. Stala se i popkulturním fenoménem a zmínky o ní můžeme najít ve spoustě filmů, jako je například Den nezávislosti nebo Paul. Inspirovala i tvůrce televizních seriálů, mezi něž se řadí Zóna soumraku nebo Akta X.
Letos v létě se více než jeden a půl milionu lidí připojilo k facebookové události „Storm Area 51“, kterou bychom do češtiny mohli přeložit jako „Vtrhněme do Oblasti 51“. Hypotetickým cílem události je vstoupit do této zakázané oblasti a konečně zjistit, jestli se tam opravdu nacházejí nějací mimozemšťané. Před samotnou akcí byla navíc naplánována party.
Zajímavé je, že tato akce vzbudila pozornost i u dětí. Ty se účastnily internetových diskuzí na toto téma a především vyhledávaly internetové vtípky, které se v návaznosti na tuto recesistickou událost vyrojily. Obrazovým kolážím a vtípkům všeho druhu, které se šíří mezi internetovými uživateli, se obecně říká memy.
Ze všech vyhledávaných memů v období letošního léta tvořily ty, které se týkaly Oblasti 51, celých 12 %. U dětí se tak staly nejoblíbenějšími a nejdiskutovanějšími, zajímalo se o ně totiž každé desáté dítě. V návaznosti na tento fenomén také často vyhledávaly hesla jako „souřadnice Oblasti 51“, „Oblast 51 ufo“, „storm area 51“ nebo „Oblast 51 mimozemšťané“. Dalšími oblíbenými memy byla kočičí celebrita „grumpy cat“ (4 %) a novinka „Ricardo milos“ (3 %).
Statistiky o nejoblíbenějších dětských internetových meme byly získány na základě anonymizovaných dat z produktů Kaspersky, které obsahují modul rodičovské kontroly. Ten chrání děti před škodlivým online obsahem a umožňuje rodičům mít lepší přehled o tom, co jejich potomci na síti dělají.
„Memy tvoří významnou část současné internetové kultury. Letošním hitem byly u dětí vtipné memy a události, jako je například akce „Strom Area 51“. Děti se navíc snažily o daných fenoménech zjistit více informací. Schopnost porozumět trendy memům je pro rodiče skvělou cestou, jak lépe porozumět tomu, co jejich děti v online světě zajímá. V budoucnu by tak mohli své děti účinněji chránit před nevhodným obsahem, který na internetu koluje,“ komentuje Anna Larkina, analytička ze společnosti Kaspersky.
Aby děti zůstali při brouzdání internetem v bezpečí, měli by se jejich rodiče řídit následujícími jednoduchými tipy:
- Věnujte pozornost zálibám svých potomků a snažte se být v obraze, co se týče aktuálních internetových trendů.
- Mějte přehled o tom, co vaše děti na síti vyhledávají a o jejich aktivitách se otevřeně a kamarádsky bavte.
- S ochranou dětí v online prostoru vám mohou pomoci speciální bezpečnostní řešení, která obsahují funkcionality rodičovské kontroly. Mezi ně se řadí například Kaspersky Security Cloud, Kaspersky Total Security nebo speciální software Kaspersky Safe Kids.