reklama

Naše babičky vařily jednoduše a moc dobře věděly, co je dobré

reklama

Pokud se po celý rok snažíte jíst co nejvíce sezónních surovin z lokálních zdrojů, červenec a srpen jsou jedny z našich „nejplodnějších“ měsíců. Vsaďte v tomto období na čerstvost a jednoduchost, v nichž je nejen plno krásy, ale i chuti. Zkuste i osvědčenou klasiku našich babiček, která se vrací do módy i na naše stoly. 

Mák, máslo, mouka a brambory tvoří základ tradiční české kuchyně a dohromady fungují výborně. Proto jsme tyto suroviny použili hned ve dvou našich receptech. Využili jsme i v minulosti lehce opomíjenou a znovu objevenou a opěvovanou rebarboru,  jejíž sezóna bohužel trvá jen krátce. To je možná důvod, proč se načas z českých polí, zahrádek a hlavně stolů vytratila. Ještě před druhou světovou válkou byste u nás našli celá rebarborová pole, Protože reveň kadeřavá, reveň vlnovitá nebo také reveň rebarbora se u nás pěstovala ve velkém a v kuchyni našla široké využití. Použít ji na tisíc a jeden způsob můžete i dnes. A pokud už není k dostání, můžete sáhnout po rebarborové zavařenině nebo džemu.

TIP! Zkuste třeba výborný rebarborový džem s vanilkovým luskem od Michaely Naumecové s oceněním Regionální potravina.

Tento měsíc jsme opět sáhli i po jahodách a cuketě, která se v posledních letech také těší velké oblibě i díky svému všestrannému využití. Mladé cuketky se vyjímají syrové v zeleninových salátech. Cuketám obecně však sluší i zapékání, grilování, vaření nebo dušení.

Naše červencové menu jsme poskládali z rebarborových koláčků k snídani. Na oběd jsme zvolili cuketový krém a tradiční bramborové šišky. Ty jsme připravili ve dvou variantách, nasladko s mákem a naslano se strouhankou osmaženou na sádle. K svačině jsme upekli regionální recept, slanou bramborovou buchtu, které se v různých částech republiky říká báč, bacan, kocmoud, kucmoch, táč nebo toč. Povečeřeli jsme maso se zeleninou v úpravách, které jim rozhodně svědčí. Sáhli jsme po kvalitním květáku, který jsme po vzoru našich babiček upekli v celku. Tato úprava je nejen velmi jednoduchá, ale také chutná. Daleko lépe tak vynikne chuť této košťálové zeleniny, kterou jsme zvyklí podávat smaženou 
v trojobalu. Jako další chod jsme ugrilovali krůtí špíz s paprikovým dipem. Dobrou chuť!

Rebarborové koláčky 
Reveň kadeřavá, reveň vlnovitá nebo reveň rebarbora je velmi zajímavá lahůdková zelenina, známá jednoduše jako rebarbora. Mnohým z nás tato rostlina připomínající lopuch roste na zahrádce, ale často nás ani nenapadne ji zpracovat, zvlášť když její sezóna trvá jen od května do června. Přitom ještě do druhé světové války byste u nás našli celá rebarborová pole, protože se pěstovala ve velkém a v kuchyni našla široké využití. Řapíky listů této statné rostliny, která opět získává na oblibě, zdobí moučníky a koláče, plní ovocné knedlíky, ale slouží i jako hlavní surovina při přípravě polévek a zmrzlin a také se hojně zavařují a kompotují. 

Počet porcí:6–8 koláčků 
Doba přípravy:80 minut
Obtížnost: 2
Ingredience na těsto: 

280 g hladké mouky 
1 lžička cukru 
½ lžičky soli 
170 g másla
125 ml ledové vody 

Ingredience na náplň:
500 g rebarbory 
300 g jahod 
3 lžíce hladké mouky 
200 g krupicového cukru 
zakysaná smetana k podávání
Postup:

  1. Smíchejte všechny připravené ingredience, vypracujte těsto a nechte ho 15 minut odpočívat v lednici. 
  • Rebarboru a jahody nakrájejte na kostičky, smíchejte je s cukrem a moukou a nechte 5 minut odpočinout. 
  • Těsto vyndejte z lednice a nechte ho změknout, aby se s ním dobře pracovalo. Rozválejte ho a vykrojte z něj kolečka na menší koláčky. 
  • Na kolečka naklaďte směs, kraje zahněte dovnitř a posypte trochou cukru. 
  • Nechte péct v troubě zhruba 40 minut a podávejte se zakysanou smetanou.     

Cuketový krém 
Cuketa nebo také cukina je tykvovitá zelenina, která je velmi nenáročná na pěstování. Vzhledem připomíná okurku, na rozdíl od ní se ale častěji podává tepelně zpracovaná, a to na mnoho různých způsobů. Mladé cuketky se vyjímají syrové v zeleninových salátech, cuketám obecně však sluší i zapékání, grilování, vaření nebo dušení. Cuketa má velmi jemnou chuť a snadno přejímá chuť dalších přísad, a tak jí prospívá koření 
a spojení s výraznými ingrediencemi, třeba s česnekem. Zkuste jako my cuketu rozmixovat do lahodného krému s mátou, citronovou šťávou a zakysanou smetanou. Možná budete překvapeni, jak vás v létě osvěží.

Počet porcí:
Doba přípravy: 30 minut 
Obtížnost: 1

Ingredience:
600 g cukety 
hrst špenátových listů 
4 ks jarní cibulky 
600 ml zeleninového vývaru
hrst čerstvé máty 
šťáva z ½ citronu
100 g zakysané smetany 
špetka soli 
čerstvě mletý pepř 
olivový olej 
Postup:

  1. Nakrájejte jarní cibulku na kolečka, cuketu na půlkolečka a restujte na olivovém oleji cca 20 minut.
  • Osolte, opepřete, přidejte špenátové listy a zalijte vývarem.
  • Rozmixujte dohladka, přidejte citronovou šťávu a zakysanou smetanu a promíchejte.
  • Dozdobte mátou a podávejte. 

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama