Chráníte se opalovacími krémy jen na přímém slunci nebo u vody? Nebezpečné UV záření může pronikat do vaší pokožky i skrz sklo v místnosti nebo v autě. Chráněni nejme ani pokud je pod mrakem nebo jsme zakryti oblečením. Stejně nebezpečné jsou pro náš zrak také sluneční brýle s nedostatečným UV filtrem. Víte, jaký je rozdíl v jednotlivých UV zářeních, a která jsou pro naši kůži a oči nebezpečná?
Zhoubné UVC a UVB záření
Jednotlivé typy UV záření se rozlišují podle vlnové délky. UV záření je pro lidské oko neviditelné, avšak může mít řadu negativních dopadů, jak na náš zrak, tak pokožku. Ultrafialové záření se rozděluje do tří typů – UVA, UVB a UVC. Nejnebezpečnějším z nich je UVC, které je zhoubné pro všechny živé organismy, avšak toto záření zachycuje téměř 100% atmosféra. Naproti tomu UVB záření je v ozónové vrstvě zachyceno jen částečně a jeho menší část dopadá na zemský povrch. „Toto záření může být zhoubné. Způsobuje zčervenání a případné spálení pokožky a vznik puchýřů. Zároveň má negativní vliv také na náš zrak – může poškodit rohovku. UVB záření proniká i vodou. Zhnědnutí pokožky vlivem UVB má trvalejší účinky než vlivem UVA záření, ale může být fatální,“ říká dermatoložka MUDr. Hana Šulcová z online poradny uLékaře.cz.
UVA záření je na Zemi nejsilnější
V nejvyšší míře na zemský povrch dopadá UVA záření. Toto záření nezpůsobuje na pokožce pálení ani zčervenání. Dostatečná dávka UVA záření má vliv na přímé zhnědnutí pokožky, které je však krátkodobé (přibližně 2 dny). „Dlouhodobé účinky vlivu UVA záření mají vliv na stárnutí pokožky. Toto záření částečně proniká i skrz sklo nebo oděv. Přestože se donedávna považovalo za neškodné, podílí se i toto dlouhovlnné záření na vzniku kožních nádorů,“ varuje dermatoložka MUDr. Hana Šulcová z online poradny uLékaře.cz.
Sklo nezachytí veškeré UV záření
Přestože se o tom často spekuluje, faktem je, že sklo nezachytí nebezpečné záření ze 100 %. UV záření tak částečně proniká okny automobilů i domů. „Zejména, pokud pracujeme celý den u okna na jižní straně, kde na nás velkou část dne svítí slunce, dlouhodobě nám zde UV záření škodí také,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway a dodává: „Zdravé řešení, jak přivést denní světlo do interiéru bez škodlivých účinků UV záření, nabízí světlovody. Ty vedou přirozeně světlo shora přes skleněné vrstvy a stříbrný tubus, kde je nebezpečné UV záření zcela zadrženo.“
Opalovací krémy prodlouží bezpečnou dobu pobytu na slunci
Stejně jako sklo, tak ani oděv nebo voda nejsou dostačující ochranou před škodlivými účinky UV záření. A chráněni nejsme ani pokud je pod mrakem, natož při pobytu na přímém slunci. „Proto bychom měli dbát dostatečné ochrany opalovacími krémy, které prodlužují dobu bezpečného pobytu na slunci. Číslo ochranného faktoru (SPF) značí poměr času, jak dlouho je kůže chráněná před vlivem slunce. Důležité je zde znát číslo fototypu pokožky. Obecně lze tak říci, že například pro fototyp I. lze doporučit SPF 15 pro přibližně dvou hodinový pobyt na slunci,“ doporučuje dermatoložka MUDr. Hana Šulcová z online poradny uLékaře.cz.
Nepodceňujte výběr slunečních brýlí
Pokud bychom se drželi teorie, že sklo či plast zachytí nebezpečné UV záření, nemuseli bychom řešit ochranu očí před zářením UVA a UVB ani v brýlích. Není to ale tak. Výběr brýlí nezávisí pouze na tmavosti či zbarvení skel. „Tmavost skla vypovídá pouze o jeho propustnosti pro viditelné světlo, které vnímáme. UV záření ale nevnímáme a je oku neviditelné,“ říká Jakub Brandalík z Lightway. Tedy čím tmavší je sklo, tím více se nám rozšiřují zorničky a dostává se nám do očí více škodlivého záření. Důležité je proto při výběru brýlí volit dostatečnou ochranu se 100% UV filtrem.