reklama

Neléčíte si oční alergii? Můžete si trvale poškodit zrak

reklama

Jarní počasí sebou pro miliony Čechů přináší i nejrůznější formy alergií. Nejčastější z nich souvisí s pyly, roztoči, srstí zvířat, určitými potravinami nebo obecně prachem, který je všude kolem nás.

S alergií se často vážou i oční problémy. Mezi jejich nejčastější příznaky patří zarudlé oči, oteklá víčka nebo slzení a svědění očí. Jaká ale existuje prevence či ochrana?

Někteří lidé, především ti s alergií na roztoče či prach, trpí alergickými problémy po celý rok, u pylových alergiků se jedná o sezónu trvající zpravidla od jara do začátku podzimu.

Pomáhají sluneční brýle nebo výplach studenou vodou

Neklamným znamením nástupu alergie jsou většinou potíže se zrakem – oči začínají červenat, svědit, řezat nebo pálit. A jak proti nim bojovat?

Podle odborníkům je nejdůležitější zamezit kontaktu očí s alergenem. Pokud je to možné, vyhýbat se místům, kde tyto alergeny jsou. To znamená, že pokud člověk ví, na co přesně je alergický, eliminovat trávníky, květiny, stromy či další alergeny. Pomoci mohou zdánlivě jednoduché úkony.

 „Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, případně pomůže podrážděné oči vypláchnout studenou čistou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňuji zarudnutí a otok.Pokud kapky nestačí, přidají se antihistaminika v tabletách,“vysvětluje Věra Kalandrová, primářka oční kliniky Lexum.

Pozor na mnutí očí

Pokud má někdo potíže s oteklými víčky, funguje studený obklad. Problémem bývá i svědění, kdy mají alergici snahu si oči neustále mnout, čímž uvolňují ještě více dráždivých látek.

Zbystřit by měli především krátkozrací lidé, u nichž může časté mnutí oka vést k významným zdravotním problémům. Nebezpečný je především vznik srůstu mezi sklivcem a sítnicí a k pozdějšímu odchlípení sítnice. Je proto dobré se mnutí očí pokud možno vyhnout.

Neléčená oční alergie snižuje kvalitu života

Pokud problémy se zrakem přetrvávají déle než tři dny, je vhodné navštívit očního lékaře nebo alergologa, který pomůže s nasazením správné medikace.

„Neléčení alergici se musí vyhýbat například pobytu v přírodě, musí přizpůsobit svůj  denní režim alergickým problémům. Také pobyt v klimatizovaných místnostech může alergii zhoršovat, pokud není klimatizace pravidelně čištěna. Kvalita života alergika je tak výrazně snížena, jeho aktivity omezeny,“dodává Věra Kalandrová.

Oční alergií trpí lidé jakéhokoli věku a člověk postižený touto nemocí nedokáže často určit, kdy je skutečně čas alergii řešit. Začíná často velmi nenápadně.

„Doporučujeme proto všem pacientům, kteří mají během pylové sezóny potíže se zrakem, začít navštěvovat očního lékaře pravidelně před příchodem sezóny. Mají tak větší šanci, že bude onemocnění podchyceno dříve, než se skutečné subjektivní potíže více projeví,“uzavírá Věra Kalandrová, primářka oční kliniky Lexum.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama