reklama

Nepodceňujte vypadávání vlasů, může být známkou vážnějšího onemocnění

reklama

Pro muže běžný jev spojovaný se stářím, pro ženy velmi stresující záležitost. Větší množství vyčesaných kadeří nás vyděsí a řešíme, jak to rychle zastavit. Jeden z bodů na našem seznamu by přitom měla být návštěva lékaře. Vlasy totiž nejsou jen naší vizitkou a ozdobou, ale mohou být také indikátorem vnitřního zdraví.

„Vypadávání vlasů bývá časté zejména u onemocnění štítné žlázy, při onemocnění diabetem a mnohdy jde ruku v ruce také s poruchou příjmu potravy – anorexií, nebo metabolickou poruchou. Alopecie může mít ale souvislost také s autoimunitními chorobami, jako je například vitiligo,“ říká MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., z Kliniky preventivní dermatologie.

Padání vlasů může být spojeno i s těhotenstvím, poporodním obdobím nebo klimakteriem. V takovém případě se neděste, na vině jsou hormonální změny. Stejně tak pokud prožíváte dlouhodobý stres, můžete jeho důsledky pozorovat na hřebenu.

Co vás čeká u lékaře?

„Základem prvního vyšetření je pečlivý rozhovor lékaře s pacientem, kontrola současného stavu pacientových vlasů, frekvence jejich mytí a následné péče, typ používaných přípravků, tepelné zátěže, barvení a další. Současně bude lékaře zajímat také subjektivní pocit z vlasové pokožky pacienta – svědění, pálení, přítomnost lupů či stroupků,“ vyjmenovává MUDr. Rajská.

Jednou z metod, jak mapovat vypadávání vlasů, je provedení digitální dermatoskopie s možností uložení fotografie a porovnání stavu vlasové pokožky v čase. Při potřebě ověření diagnózy je možné udělat biopsii s dalším histologickým vyšetřením.

„Dalším krokem v léčbě bývá obvykle provedení krevních odběrů, které by mohly odhalit přítomné endokrinní choroby, sníženou hladinu železa, minerálů a další problémy. Je-li tímto vyšetřením příčina odhalena, je zahájena adekvátní terapie,“ vysvětluje dermatoložka Rajská postup léčby. Na podporu zdravé pokožky hlavy a vlasů samotných doporučuje doktorka Rajská zaměřit se ve stravě především na aminokyseliny, selen, niacin, vitamín B6, kyselinu pantothenovou, biotin, a další. V rámci léčby pak i topické přípravky, které se aplikují přímo na pokožku hlavy a mají zastavit ztrátu vlasů a podpořit růst nových.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama