Norský král detektivek Jo Nesbø v očekávané novince Macbeth ukazuje, jak hra o moc, nenasytnost a temná zákoutí lidského jednání a mysli dokáží ovlivňovat a ničit životy… A činí tak strhujícím způsobem, který čtenáře zcela pohltí – tak jak to dokáže jen on. Kniha vychází spolu se světovou premiérou ve 30 jazycích včetně češtiny 5. dubna 2018. V České republice a na Slovensku ji vydá nakladatelství Práh.
Macbeth je nejlepší policista, který kdy vedl policejní oddělení jednoho severského města. Jeho cílem je vyčistit město od korupce a pomáhat lidem z drogové závislosti. Macbeth je ovšem také bývalý feťák a podlehnout drogám je snadné. Moc, peníze a respekt, to všechno má, ale chce ještě víc. A neváhá pro to i zabíjet. Dá se ospravedlnit zlo a vraždy jako služba veřejnosti?
Jo Nesbø (1960) se proslavil detektivními příběhy s osobitým a nekonvenčním kriminalistou Harrym Holem. Svou literární dráhu odstartoval románem Netopýr, která mu přinesla obrovský úspěch. Spisovatel za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tematikou, a Glasnøkkelen, Skleněný klíč, skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. Prozatím vyšlo jedenáct příběhů s Harrym Holem, naposledy to byl román Žízeň loni na jaře.
Kromě toho vydal před deseti lety thriller Hodejegerne (Lovci hlav), jenž byl posléze zfilmován, v roce 2015 detektivní diptych Krev na sněhu a Půlnoční slunce: Krev na sněhu II a thriller Syn. Je také autorem knih pro děti, v nichž jako hlavní postava vystupuje potrhlý vynálezce doktor Proktor. Za svou tvorbu již získal řadu domácích i zahraničních literárních ocenění a jeho knihy se dočkaly překladu do desítek jazyků.
Jo Nesbo svolil s účastí na literárním projektu Shakespeare 400, v jehož rámci vycházejí knihy předních současných spisovatelů inspirované hrami, postavami i zápletkami z děl Williama Shakespeara. A popasovat se s legendou vzal opravdu jako velkou výzvu. Vznikl tak rozsáhlý thriller, který někteří považují za jeho vrcholné dílo.
Z dalších účastníků projektu můžeme jmenovat Jeanette Wintersonovou, Howarda Jacobsona, držitelku Pulitzerovy ceny Annu Tylerovou, nebo držitelku Ceny Franze Kafky Margaret Atwoodovou, o níž se nedávno spekulovalo i v souvislosti s Nobelovou cenou.