reklama

Nevyužité kanceláře spotřebují 30 % energií. Udržitelnou alternativou je rotační model na bázi sdílené ekonomiky

reklama

Prázdné kanceláře představují zátěž nejen pro majitele, ale také pro životní prostředí. Podle oborníků ze společnosti Business Link spotřebovávají až 30 % energie i ve chvíli, kdy je nikdo nevyužívá. Efektivním řešením obou problémů je rotační model flexibilních kanceláří. Řešení spadající do konceptu sdílené ekonomiky má potenciál výrazně zefektivnit využití pracovních prostor.

V dubnu roku 2020 došlo k omezení podstatné části světové ekonomiky, přesto celosvětové emise oxidu uhličitého klesly o pouhých 17 %. Některé zdroje totiž jednoduše nejde zcela „vypnout“. To platí i pro kancelářské prostory, které vykazují 30 % běžné spotřeby energií i ve chvíli, kdy jsou téměř prázdné. Kanceláře se přitom podílí na celosvětovém objemu skleníkových plynů 6 %. „Přestože koronavirová pandemie paralyzovala tuzemskou i světovou ekonomiku, nedošlo k tak výraznému snížení ekologické zátěže, jak se očekávalo. Současná situace je vhodnou chvílí, kdy mohou společnosti přehodnotit svůj kancelářský model a ušetřit tím nejen životní prostředí, ale také své finanční náklady,“ poukazuje Jana Gerhátová z Business Link Visionary na jednu z výzev, kterou pandemie covid-19 otevírá v oblasti komerčních nemovitostí.

Rotační systém jako řešení

Koronavirus mění způsob, jakým se zaměstnanci, a především pak vedení a majitelé společností, dívají na praktičnost a možnosti využití stávajících kancelářských prostor. Jedním z řešení současné situace a zároveň trendem budoucnosti je tzv. rotační model flexibilních kanceláří, který představila společnost Business Link. Ta jej aplikuje ve svých prostorech v České republice i Polsku, kde s jeho využitím mohou zaměstnanci sdílet jedno pracovní místo a tím maximalizovat jeho využití v čase.

Maximální a trvale udržitelné využití

Adaptace tohoto přístupu firmám přináší snadno dostupnou možnost, jak svým zaměstnancům vyjít vstříc při částečné práci z domova. Podle průzkumů se totiž model částečného home office stane standardem i do budoucna. Drtivá většina zaměstnanců, u nichž je to možné, si i nadále přeje pracovat alespoň jeden den v týdnu z domova. Pouze 6 % z nich ale chce zůstávat doma celý týden. „V kanceláři se šesti pracovními místy se může střídat třeba deset zaměstnanců, přičemž každý má svou přístupovou kartu. Prostory jsou tudíž maximálně využity, stačí koordinovat počet přítomných,“ vysvětluje Gerhátová princip produktu, který vychází z konceptu sdílené ekonomiky. „Nižší náklady, flexibilita a v neposlední řadě také šetrnější přístup k životnímu prostředí činí z rotačního modelu koncept budoucnosti. Přistupuje k němu stále více firem, v současné době především těch malých a středních, které se změnám přizpůsobují lépe,“ uzavírá Gerhátová s tím, že efektivnější využití každého pracovního místa v kanceláři může v budoucnosti snížit i podíl kancelářských prostor na tvorbě skleníkových plynů.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama