Až 80% dovolenkářů přibere během letních měsíců v průměru 3 kg. Příčinou jsou obvykle dovolené All Inclusive, zahradní grilovačky, kopce zmrzliny a hlavně málo pohybu. Kdo se však už na jaře rozhodl se svými kilogramy navíc bojovat, aby pak v létě u vody předvedl štíhlou postavu, neměl by se teď po dosažení svého cíle oddat nezřízenému hodování a zmařit tím veškeré své snahy. Klíčem je pravidelný pohyb, a to i během dovolené.
Podle jednoho britského průzkumu se většina lidí vrací z letní dovolené s bagáží až o 3,5 kg těžší. Nejsou tím míněny těžší kufry, ale naše zvýšená hmotnost! Kila nabraná na dovolené pak pracně shazujeme další měsíc až dva. Abyste podobnému nezdaru předešli, máme pro vás několik tipů, jak cvičit a hýbat se i na zájezdu u moře.
Intervalový trénink
Tento rychlý a intenzivní trénink, při kterém cvičíte v krátkých intervalech na maximum, stačí provádět dvacet minut kdekoliv venku. Na plážové promenádě, v hotelovém fitness centru nebo i na trávě u rybníka. Jednotlivé cviky provádějte krátce a rychle ve třech kolech. Vysoce intenzivní a krátké cvičení zlepšuje kondici a prodlouží spalování energie i po cvičení. Nastartujete si tím metabolismus a z dovolené si kromě zážitků a suvenýrů odvezete i výrazně lepší kondici.
Cvičení na pláži
Cvičení venku a navíc na pláži je velmi přirozené a časně po ránu vás nabije svěžestí. Samantha Clayton, fitness expertka společnosti Herbalife, doporučuje využít plážové prostředí pro vytrvalostní trénink. Jak na to? Dejte si pět cviků v sestupném počtu opakování založených na jednoduchých výpadech, dřepech, klicích a výskocích. Během 20 minut máte odcvičeno a můžete si užívat dovolené a lenošení. Pro inspiraci se podívejte na Samanthino video: www.youtube.com/watch?v=92IjwqivwNU nebo www.youtube.com/watch?v=mn_Aa2rK79Q
Nalaďte se na procházky
Vedle koupání a slunění je skvělé věnovat čas i jiným prázdninovým radovánkám – procházet se po pláži, sbírat mušle, zabořit nohy do jemného písku nebo se procházet po promenádě kolem přístavu. Zkrátka choďte, a choďte dlouho a svižně. Projděte si úzké uličky, vyjděte si schody nahoru, klidně i vícekrát. Stačí vám pohodlné boty, pokrývka hlavy a láhev s vodou. Prozkoumejte okolí vašeho pobytu nejlépe hned po ránu nebo před západem slunce.
Vodní radovánky
Kde jinde si vyzkoušet vodní lyže, paddle boarding nebo veslování na lodičce než právě u vody? Využijte různé možnosti nabídky, ať už jste na pláži, nebo na přehradě. Ale nejen plavání je výborný pohyb. Kajakářka Veronika Vojtová doporučuje pravidelně cvičit jógu, kterou sama využívá ke kompenzaci namáhaných svalů horní poloviny těla a zpevnění hlubokých svalů: „Jógu můžete provádět prakticky kdekoliv. Doma, venku, na pláži… a nejlepší je brzy po ránu.“
Pohybem k dobré kondici
Kolik energie vydáte za hodinu pohybu na dovolené:
Plavání – 1300 kJ/hod
Běh rychlostí 12 km/hod – 3400 kJ/hod
Jogging po pláži 7 km/hod – 1600 kJ/hod
Svižná procházka – 850 kJ/hod
Intervalový trénink – až 300 kJ/hod
Jízda na kole – 1100 kJ/hod
Beach volejbal – 900 kJ/hod