Koronavirová pandemie změnila citlivost lidí na čistotu prostředí, ve kterém se pohybují a pobývají. Zaměstnavatelé, přepravci, prodejci, provozovatelé sportovišť – ti všichni teď hledají cesty, jimiž by zajistili úklid a čistotu tak, aby se u nich zaměstnanci, zákazníci a návštěvníci cítili komfortně. Covid-19 tak obrátil pozornost na technologie, které mohou proti němu pomoci. Některé z nich jsou již plně funkční a prověřené, některé zatím ve stadiu vývoje a testování.
Antivirový povlak
Obalová membrána koronaviru může být rozpuštěna staromódními čisticími prostředky, ale proč nezkusit přizpůsobit povrchy, aby se čistily samy? Proto začalo být zajímavé zaměřit se na způsob, jakým je možné ošetřit často dotýkané plochy tak, aby likvidovaly mikroorganismy, které se na nich usazují.
Z již využívaných technologií je možné jmenovat transparentní povlak dánské společnosti ACT.Global, který hubí patogeny. Na povrchy se nanáší jako nástřik, který aktivuje dostatečné osvětlení. Vydrží až rok, ale pro jeho účinnost je limitní množství světla, které na dotyčnou plochu dopadá. K aktivaci potřebuje nástřik 8 hodin světla, což je adekvátní osvětlení běžně využívané místnosti, v tmavých koutech je ale jeho účinnost sporná.
Ozon
Čištění ozónem je ekologická metoda, která „vydesinfikuje“ vzduch v místnosti. Z daného prostoru odstraní viry včetně koronavirů, ale i další choroboplodné zárodky a plísně.
„Využití ozónu pro čištění vzduchu v místnosti je osvědčená metoda, která je navíc vysoce ekologická, protože nezatěžuje životní prostředí a nevyužívá chemikálie. Generátor naplní čištěný prostor ozónem, po jehož aplikaci nezůstane ve vzduchu žádná zdraví škodlivá substance a odstraní i nežádoucí pachy. Tuto metodu je vhodné doplnit sanitací povrchů jako jsou kliky, zábradlí, výtahy, ale i podlahové plochy, kterou je možné provádět pomocí sanitačních přístrojů,“ popisuje technologie vhodné pro péči o firemní prostory Branislav Janoščík, ředitel útvaru úklidu SSI Group.
Čištění suchou párou
Koronavirus, stejně jako jiné obalené viry, dokáže inaktivovat i suchá pára. Ta navíc rozpouští mastnotu a nečistoty, takže pomáhá udržovat prostředí hygienicky čisté.
„Parní čištění je založeno na principu velice rychlé přeměny studené vody na horkou páru, která je vytlačována přes trysku ven z parního čističe. V případě parních čističů se jedná o takzvanou suchou páru, neboť se vytváří z velmi malého množství vody. A právě suchá pára je nejen účinná při odstraňování nečistot a mastnoty, ale vysoká teplota spolehlivě zahubí běžné bakterie, inaktivuje některé viry a odstraní biologické i průmyslové nečistoty,“ vysvětluje Lukáš Rom ze společnosti Kärcher, která tuto technologii nabízí a kterou již mnoho firem a dalších subjektů aktuálně využívá.
Je totiž prokázáno, že koronaviry mohou být obecně neutralizovány při vysokých teplotách, profesionální parní čističe dosahují na podlahové nebo ruční hubici teploty páry 100 °C. Protože se nejedná o bakterie ani živé organismy, odborníci hovoří také o tzv. inaktivaci virů. Výhodou páry jako čisticího prostředku je to, že pronikne i na místa, kam se běžným čištěním nelze dostat. Suchá pára je tak nejen účinnou, ale i ekologickou alternativou chemického čištění.
UV záření
„Dalším řešením je UV záření. UV-C složka je totiž méně škodlivá pro člověka, ale smrtelná pro bakterie a viry, včetně koronavirů,“ říká Branislav Janoščík ze společnosti SSI Group.
Tým na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře například pracuje na vývoji zařízení, které by využilo výkonných LED diod vyzařujících ultrafialové světlo. Vsázejí zejména jednoduchost a malou energetickou náročnost přístroje, kterým by bylo možné vybavit terénní pracovníky, sanitky a další místa v první linii. Zatím narážejí na malou účinnost vyvinuté technologie, která je schopná „vyčistit“ prostor větší krabice.
S UV zářením pracují také sterilizační boti. Využívají rovněž nejkratší vlnovou složku UV-C, v kombinaci s UVB a UVA paprsky, které patogeny střídavě ohřívají a chladí, a tak je pomáhají neutralizovat. Tito samočinní boti v době nepřítomnosti personálu v pravidelných intervalech opakovaně ozařují desinfikovaný prostor, přičemž postupně otáčejí svou „hlavu“ a pohybují se tak, aby maximálně vykryli povrchy po celé místnosti.
Využití dronů
Jakmile se situace zlepší, bude třeba mít vyřešené i to, jak čistit opravdu velké plochy jako sportovní stadiony, haly a další prostranství, kde se setkávají velké skupiny lidí. Zde se jeví jako dobrá cesta využití sanitačních dronů. V jednání je například využití speciálně upravených dronů pro rozptyl desinfekčních prostředků, které by měly být využity k ošetření sportovišť před zápasy NFL, největší profesionální ligy amerického fotbalu.
„Drony se v současné době využívají v mnoha krizových situacích – při požárech, hledání ztracených osob, řešení úniků nebezpečných látek nebo při kontrole vedení vysokého napětí. Uplatnění nacházejí i v covidové krizi. Již na jaře loňského roku se testovalo jejich využití například pro dopravu testů na covid-19 v méně přístupných oblastech nebo pro desinfekci větších ploch,“ uzavírá Andrej Hronec ze společnosti Audiopro.