reklama

Obyčejná voda ovlivňuje výrazně provoz a ekonomiku velkých podniků, ale často i malých provozů

reklama

Velká část firem neřeší náklady na vodu. Obyčejná voda tak má často výrazný dopad na provoz a ekonomiku jak u velkých podniků, tak často i u menších provozů. Zodpovědní pracovníci těchto firem jednoduše vodu přehlíží, ta prostě je a nějak proudí trubkami.

„Přitom na vstupu většina firem platí drahou vodu z vodovodního řadu. Ve výrobních procesech se používá voda s vlastnostmi, které odporují požadavkům strojů a technologií. Na výstupu se do kanalizace draze vypouští voda, kterou jde jednoduše a levně znovu a znovu využít. Toto se děje buď nevědomky, ale často i s myšlenkou „to se pak nějak udělá” nebo ještě nenastal čas řešit tuto problematiku komplexně,“ prozrazuje říká Miroslav Maňásek ze společnosti Aquarex Waterprofit, která se specializuje na poradenství a řešení v oblasti dodávek vody pro průmysl.

Dle průzkumu společnosti Aquarex Waterprofit 85 % procent českých firem vodou plýtvá. Nejvíce vody přijde nazmar v chemickém, energetickém, potravinářském a zpracovatelském průmyslu, ale také v zemědělství. Průměrně velký průmyslový podnik často vyplýtvá za rok vodu za statisíce někdy dokonce i za miliony korun. Například při spotřebě 100 m3 vody denně lze při recyklaci 80 % vody ušetřit při průměrné ceně 70 Kč za 1 m3 vody až 110 000 Kč měsíčně.

„V praxi se často setkáváme s tím, že se věci dělají určitým způsobem, protože se tak prostě dělají „už 20 let“ nebo dokonce „odjakživa“. A tak se vlastně nikdo ani nezamýšlí nad tím, jestli je to nejlepší možný postup, rutina je zákeřná věc. Často společně u velké části firem zjistíme, že existuje jiný způsob. Například modernější technologie, šetrnější výrobní postup, změna umístění (efektivnější layout), jiné vstupní suroviny a podobně. Spotřeba vody tak může rapidně klesnout změnou, která s vodou samotnou zdánlivě nesouvisí,“ upřesňuje Miroslav Maňásek z Aquarex Waterprofit.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama