Jednadvacet dní pojede do 24 000 kilometrů vzdáleného Mongolska trojice mladých cestovatelů autem, které jim vybrali lidé hlasováním na sociálních sítích. Mongolsko je jednou z nejvzdálenějších zemí, kam se dá autem po souši dojet, cesta bude pro cestovatele poměrně náročná.
Posádka ve složení Stanislav Gálik, Richard Nemeth, Stefan Stefanov nejsou v cestování žádnými nováčky – Richard a Stefan mají za sebou cestu Felicií do Iránu a Octavií do Dakaru. Standa zase cestoval kolem světa stopem. Teď se všichni tři společně vydávají na cestu Praha – Ulánbátar a zpět. „Našim cílem je ukázat, že jakékoliv ojeté auto dokáže dojet kamkoliv na světě. Hlavní město Mongolska jsme si vybrali jako náročný a hodně zajímavý cíl cesty po tom, co Dakar v Senegalu jsme již pokořili. Průjezd Pamirem je náročný i pro offroady, jsme sami zvědaví, jak přežije obyčejný kombík,“ říká Richard Nemeth.
„Lidé mohli na Facebooku hlasovat pro jakýkoliv vůz z nabídky AAA Auto do 100 tisíc korun. Ze všech návrhů jsme vybrali 3 finální auta, mezi kterými probíhalo veřejné hlasování,“ vysvětluje Stanislav Gálik. Nakonec tedy cestovatelé stráví včetně zpáteční cesty 7 týdnů v kabině 20letého BMW 5 v provedení kombi. Auto má najeto 200.000 km, rok výroby 1997 a nemá žádné speciální terénní úpravy. Cesta z Prahy do Ulánábataru bude pravděpodobně trvat 21 dnů. Noci budou cestovatelé trávit v autě nebo pod stanem a každý bude jíst, co si doma nabalí. „Dalších 14 dnů pak pojedeme zpátky. Cesta tam je delší, protože jedeme i přes státy střední Asie a po Pamir Highway,“ doplňuje Richard.
Cestovat budou tři dobrodruzi jen s tím nejnutnějším. Většinu místa v autě zaberou stany, spacáky, vařič, plynová bomba a další důležité vybavení. „My si bereme pár triček a jedny žabky. Standa má zakázané si vzít více než dva kufry oblečení. Vypadá to, že nebude mít místo ani pro fén na vlasy,“ komentují Gálikovi spolucestovatelé. Celkový rozpočet na cestu by neměl přesáhnout 150 tisíc korun. Větší část peněz zainvestují do pohonných hmot, zbytek na víza a další cestovní poplatky. „Nejdůležitější jsou víza. Ty potřebujeme do Ruska, Uzbekistánu, Tadžikistánu a Mongolska. Pak už jenom očkování a pořádně se rozloučit s rodinou, protože člověk nikdy neví, kdy se vrátí,“ uzavírá Stanislav.