Rakovina prsu patří mezi nejčastější nádorové onemocnění u žen. Přitom více než polovina Češek prevenci, která jim může zachránit život, podceňuje. Odhalení rakoviny prsu v časném stádiu je však pro úspěšnost léčby stěžejní.
Skoro každý bere jako hlavní a jediný příznak rakoviny prsu bulku, kterou si žena nahmatá. Jenže takovou bulku, mohou klidně doprovázet změny na kůži, kterým jste nejspíše nevěnovaly žádnou pozornost. Neberte to na lehkou váhu, kontrolujte svá prsa a všímejte si všech změn. Může vám to zachránit život. Na jaké změny se zaměřit?
- Změna textury kůže
Rakovina prsu může způsobit zánět kožních buněk, což většinou vede ke změnám textury vaší pokožky. Všímat si tedy můžete šupinaté kůže kolem bradavky a dvorce, která může být extrémně suchá. Tyto změny mohou také způsobit svědění, takže i jemu je dobré věnovat pozornost.
- Výtok z bradavky
Pokud jste si všimli výtoku z bradavky, který může být řídký až hustý v barvě červené, oranžové nebo zelené, mějte se na pozoru. Může to být jeden z příznaků rakoviny prsu.
- Zvětšení v okolí prsou – otok
Rakovina prsu může způsobit zvětšení celého prsu, nebo určité části v okolí prsu. V místě otoku bude kůže citlivá, může pnout a občas i pobolívat.
- Vtažení bradavky dovnitř
Karcinom prsu může způsobit změny buněk za bradavkou, které mají za následek převrácení bradavek dovnitř prsu. Upozorňujeme, že takové změny mohou nastat i v období ovulace. V každém případě je nutné své tělo sledovat a o každé změně informovat lékaře.
- Vyrážka podobná ekzému nebo zarudnutí bradavky
Jeden z posledních příznaků, o kterém jste možná nevěděli, je tato velmi vzácná změna. Jedná se o velmi ojedinělý typ rakoviny prsu zvaný Pagetova choroba. Tato nemoc na prsu způsobuje červenou svědivou vyrážku, která připomíná ekzém a je velmi nepříjemná.
Pokud u sebe nějaký z výše zmíněných příznaků objevíte, nepanikařte. Ještě to nemusí znamenat nic vážného. Rozhodně však nepodceňujte návštěvu svého lékaře.
Prevence rakoviny prsu
Začněme otázkou, proč vlastně ženy prevenci podceňují? Podle průzkumů si jednoduše nepřipouštějí, že by rakovinou prsu mohly onemocnět, tak na vyšetření nechodí. Pokud tedy o vyšetření mamografem či ultrazvukem nechcete ani slyšet, myslete na své zdraví a provádějte doma jednou za měsíc samovyšetření, které vám zabere jen pár minut. Ty vám však mohou zachránit život.
„Chceme, aby prevence lidi bavila a aby se stala běžnou součástí jejich životů. Náš manuál samovyšetřování, vznikl v rámci kampaně Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule. Ta učí, jak si správně a pravidelně vyšetřovat prsa a varlata a odhalit tak případnou rakovinu včas. Málokdo totiž ví, že by si na ně alespoň 1× měsíčně měl sáhnout správně a provádět tzv. samovyšetřování,“ vysvětlila zakladatelka Loono, Kateřina Vacková.
Protože je výskyt rakoviny prsu v České republice, na Slovensku, ale i ve světě čím dál častější, vznikla díky výrobci značky zubních past Sensodyne ve spolupráci s organizací Loono jedinečná kampaň ‚Došel Sensodyne? Sáhni si na prsa‘, která na tuto problematiku upozorňuje. „Stejně jako vnímáte změny ve své ústní dutině, jako je například bolest citlivých zubů, je třeba dbát i na zbytek svého těla. Prevence je důležitá. Především, když vám může zachránit život, jako je to právě v případě rakoviny prsu,“ uvedla brand manažerka značky Sensodyne, Vanda Študentová.